Před pár dny se vrátila z letošní dovolené a dle vlastních slov se z ní ještě stále vzpamatovává. Ne, nestalo se nic hrozného. Paní Olga, matka dvou malých dětí, jen hrozně nerada spí mimo domov.

O spánku vlastně nemůže být ani řeč,“ upřesňuje a dodává, že každá dovolená je pro ni v podstatě utrpením, protože se vrací nevyspaná, vyčerpaná a psychicky na dně. „Přijedu, padnu a dospávám aspoň trochu probdělý noční čas,“ popisuje svoje návraty z dovolených u moře, kam jezdí kvůli dětem a manželovi.

Ten ostatně o jejím utrpení takřka nic neví. „Nechci mu kazit radost,“ vysvětluje a dodává, že si je vědoma, jak její partner tvrdě pracuje celý rok, aby si mohli takovou dovolenou dovolit. „Oba naši chlapci trpí na ekzémy a pobyt u moře jim velice prospívá. Také manžel to tam miluje. A vlastně i já, mořská voda je úžasná. Stinnou stránkou ovšem je, že zkrátka mimo domov prostě nemůžu spát a každou noc mě pronásledují šílené myšlenky a představy, co vše se nám tam může stát,“ svěřuje se se svým problémem, o kterém prakticky nikdo z jejího okolí neví.

Manželovi se zmínila, že má občas problémy se spaním, ale zároveň mu hned řekla, že to nestojí za řeč a že stačí, když si trochu vždy odpoledne zdřímne na pláži. „O těch černých myšlenkách jsem pomlčela, stejně by to nepochopil a snažil by se mě jen uklidnit, což by nepomohlo,“ usmívá se.
 
Dřív na podobné věci netrpěla. Vše prý začalo, když vyjeli poprvé s dětmi. Starší chlapec tehdy onemocněl, a i když vše dobře dopadlo, nepříjemná vzpomínka zůstala. „A stále se vrací živená mou bujnou fantazií a zřejmě strachem z cizích míst,“ popisuje Olga, jež si po nocích během dovolené pouští do sluchátek audioknihy, aby přišla na jiný myšlenky. „Ne vždy to ovšem funguje. Často se probudím po pár minutách spánku zpocená hrůzou a usínám třeba až za svítání,“ přiznává. A nahlas zvažuje, že před další dovolenou bude muset zřejmě vyhledat odbornou pomoc, protože takto by se snad časem zbláznila.

Přečtěte si také:

Reklama