sleep

Spát za každých okolností jsem se naučila během střední školy. Dalo to práci se obelhat, ale nakonec se mi to povedlo.

Když jsem studovala na gymnáziu, dost často jsem se stresovala z druhého dne. Děsil mě strach z písemek a ze zkoušení, někdy jsem byla až ochromená hrůzou. A samozřejmě, že jsem až do ranního kuropění nespala a představovala si různé katastrofické scénáře a tu ostudu... A během noci problémy narostly do velikosti zeměkoule, všechno bylo horší než ve skutečnosti, zdeformované, nereálné. To jsem vždy zjistila za bílého dne a nechápala, co se mi to v noci v hlavě líhlo za bludy.

A tak jsem si vymyslela metodu, při které se mi jakž takž podařilo oddělit denní starosti od spánku. Jakmile si lehnu, jako bych zavřela těžké dveře s tlustou mříží, která nepropustí nic z denních problémů. Podařilo se mi psychiku přesvědčit, že tím, že nespím, žádný zádrhel nevyřeším. Je to jen má nesmyslná oběť starostem, které se stejně zase ráno přihlásí. Co s nimi ale v noci v posteli?

Jsem na sebe jako pes

Taky jsem se rozhodla být k sobě tvrdá. Když holt, tělo, nechceš spát v noci, asi to nepotřebuješ, takže žádné polehávání a šlofíky přes den. Musíš si zase počkat na večer. Až po mnoha letech jsem zjistila, že přesně dodržuji to, co radí ve spánkových laboratořích. A čím jsem starší, tím dbám na pravidelný rytmus spaní víc. Nevyměnila bych sebelepší film běžící do jedné dvou ráno za sladký pocit z usínání. Ani pařby mě už moc nebaví, nevidím v nich žádný osobní přínos, takže předpokládám, že ve stáří budu spát jak mimino.

Podvědomí se brání

Abych se zase nepřechválila. I když se mi mozek přesvědčit podařilo a nikdy jsem se spaním neměla větší potíže, podvědomí se brání. Jsou období v roce, kdy se v noci třikrát vzbudím tím, že se koupu ve vlastním potu a jdu si převléknout pyžamo. Poslední týdny trpím křečemi v nohou, které mě také budí. Už jsem si na internetu našla, že mi asi chybí hořčík, takže jsem začala pít Magnézii. A taky jsem začala chrápat. Tak nevím, co mě ještě čeká.

Jak jste na tom se spánkem vy a vaši blízcí? Jste sova, nebo skřivan? Berete hypnotika na spaní? Máte nějaké potíže se spánkem? Pomáhají vám bylinky nebo propagované teplé mléko? Navštívily jste spánkovou laboratoř? Jak dlouho denně spíte? Dokážete to osm hodin, nebo na to prostě nemáte čas? Trápí vás noční můry? Co vám kazí klid na spaní? Usínáte u televize? Jak potíže řešíte?

Vše, co se týká vašeho spánku, můžete psát až do dnešního odpoledne na adresu:

redakce@zena-in.cz

 

 

Reklama