Vážená redakce,

chci zareagovat na Váš průzkum ohledně Spartakiády – zda ano, či ne. Rozhodně ano!!! Je pravda, že celá akce byla brána jako vizitka bývalého režimu. Ale to nebylo to hlavní!!! Je třeba zároveň říci, že to byla akce, která lidi přiměla k pohybu, že jsme cvičili rádi a  že nám (tehdy dětem) Spartakiáda hezky naplnila volný čas. Účast přitom byla dobrovolná! (Jen nevím, jak to bylo u vojáků, ti možná cvičit museli.)

Jsem ročník 1972 a na cvičení si pamatuji. Vzpomínám na naši paní učitelku (tehdy soudružku učitelku), dnes už to je starší paní v důchodu. Nácvik Spartakiády měla asi přidělený jako úkol od vedení školy, ale nespokojila se s tím, že by s námi něco málo odcvičila a šla domů. Dala nám mnohem víc, než musela, a povedlo se jí  to hlavní - chodili jsme cvičit rádi. Vždy, když ji potkám, ráda ji vidím a vděčně vzpomínám. Asi ne každý měl štěstí na dobré učitele, ale to platí v každé době a nezávisle na politickém režimu.

Určitě bych byla pro obnovení Spartakiády. Spartakiáda bývá odsuzována jako politická manifestace. Domnívám se, že i dnes by se na ní ráda *přiživila* nejedna politická strana (ať už připisováním si zásluh a nebo naopak odsuzováním). Bylo by mi to jedno. Ten, kdo vykoná neviditelnou mravenčí práci, kdo opravdu organizuje cvičení, věnuje svůj volný čas zdarma dětem či dospělým, ten s politikou nemívá nic společného. Určitě je Spartakiáda lepší varianta, než když děti běhají po sídlišti a nevědí, co dělat. 

Děkuji za Vaše stránky, ráda se na ně dívám a přeji, ať se Vám daří.

Jana


Milá Jana,

ďakujem za Váš postreh a reakciu. Ja som spartakiádu nikdy necvičila, pretože som školu reprezentovala v umeleckých aktivitách, ale spomínam na to, že ostatné deti spartakiádu povinne nacvičovali. Potom sa vyberali jednotlivé školy, které svoje zostavy predvádzali na Strahove. 

Máte pravdu. I ja sa obávam, že ak dojde ku revitalizácii tejto akcie, určite ju budú politické strany zneužívať vo svoj prospech. Tak ako to bola v minulosti. Je to hrozné!

Veľmi nás teší, že sa Vám naše stránky páčia :-)

Krásny dníček :-)

Reklama