polohy-seznam.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Při spánku je nutné podpořit zdravé zakřivení páteře, a to od kyčlí až po hlavu. Mnoho lidí ale nad tím, jak v noci po zhasnutí uléhá do postele, ani nepřemýšlí. Pokud je totiž člověk zvyklý od mala usínat v určité poloze, ani se nemusí pozastavit nad tím, je-li pro něj vlastně taková poloha vhodná. K zamyšlení ho ale může donutit již zmíněná bolest.

Existují totiž důkazy, které polohu spánku spojují s určitými aspekty zdraví.

Spánek na boku

Poloha na boku je oblíbená zejména z toho důvodu, že snižuje chrápání a podporuje trávení. Patří také mezi ty, které jsou více doporučované. Ačkoli lidé strany během noci většinou vystřídají obě, výhodnější je ta na levém boku. Spaní na pravém boku totiž může být doprovázeno příznaky refluxu kyselin nebo dalšími zažívacími problémy. Také v těhotenství je vhodné volit polohu na levém boku – napomáhá snížit intenzitu pálení žáhy, podporuje průtok krve a zmírňuje tlak na dělohu.

Spánek na zádech

Spaní na zádech na rozdíl od spaní na boku či břiše nezvyšuje nitrooční tlak a také nezpůsobuje výskyt otlačenin či vyrážek způsobených tím, že je obličej přitlačen do polštáře.

Jedná se o polohu vhodnou po kojence, aby se snížilo riziko syndromu náhlého úmrtí kojenců.

Naopak lidé, kteří trpí spánkovou apnoe, by se poloze na zádech měli vyhýbat.

Spaní na břiše

Snižuje riziko apnoe a také intenzitu chrápání, ale není ničím vhodným pro vaše záda. Zejména pokud máte vyšší polštář nebo měkkou postel. Může dokonce dojít k vychýlení páteře a bolestem, které přetrvávají během dne.

65083eaf9181aspici-zena.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Pokud ucítíte bolesti nebo změnu zdravotního stavu, která by se mohla týkat špatné spánkové polohy, je na místě tuto polohu změnit. Pokud jste zvyklí na danou polohu většinu života, nebude tato změna nijak jednoduchá. Můžete se o ní pokoušet postupně a nebo alespoň pozměnit svou stávající polohu tak, abyste z ní vytěžili maximum.

Zdroj info: sleepfoundationhealthlinehealthline2

Reklama