Lucie nosila kontaktní čočky 7 let. A byla nadšená. V čočkách někdy i usnula a nad pravidelnou výměnou roztoku a poudra občas mávla rukou. To se jí pak ale stalo skoro osudným. Oči ji začaly pálit a někdy ji tak bolely, že čočky nemohla ani vyndat z očí. Tento stav ji dohnal k lékařce. Stejně jako Lucie nedodržuje striktní pravidla péče a bezpečnosti s kontaktními čočkami každý druhý nositel čoček. Zdravotní potíže s očima má tak více než 60 % „čočkařů“. Vyplývá to z výzkumu očních klinik DuoVize a NeoVize.

Lucii dohnaly bolesti očí k lékařce, ta pro ni měla nemilou zprávu. „Kontaktní čočky jsem musela hned vyndat. A to napořád. Dostala jsem zákaz je nosit. Neuměla jem si vůbec představit, jak dál uvidím, protože brýle jsem místo čoček opravdu nosit nechtěla,“ vypráví Lucie.

coc3.jpg

Nešvarem pacientky Lucie bylo spaní v kontaktních čočkách. Podle výzkumu očních klinik DuoVize a NeoVize téměř 80 % dotázaných někdy v čočkách usnulo. „Je to opravdu nebezpečné. Výzkumy ukázaly, že pokud lidé spí v kontaktních čočkách i pouze jednou týdně, je riziko infekce 6,5 krát vyšší,“ varuje Doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc., primářka Oční kliniky NeoVize v Brně.

coc2.jpg

Druhou chybou Lucie byla nepravidelná výměna kontejneru na čočky. Podle odborníků by se měl vyměňovat minimálně jednou za měsíc, vždy s každým novým zakoupeným roztokem. „To ale dodržuje pouze 36 % dotázaných,“ poukazuje na výzkum primářka NeoVize.

„Po laseru vidím dokonale“

Lucie si našetřila na laserové odstranění dioptrií a po vyléčení zánětu postoupila zákrok metodou NeoLASIK HD. „Už druhý den jsem viděla dokonale. Když jsem šla na kontrolu, četla jsem všechny značky aut, takto dokonale jsem nikdy předtím, ani v těch nejlepších kontaktních čočkách, neviděla,“ vzpomíná.

coc1.jpg

Za 10 let nošení kontaktních čoček lidé běžně utratí šedesát tisíc. Laserová operace vyjde tak v porování levněji a další náklady jako v případě čoček, roztoků a pouzder už nevznikají. „Vysoce kvalitní laserová operace včetně předoperační i pooperační péče a doživotní záruky se dá pořídit za čtyřicet tisíc korun za obě oči,“ vysvětluje primářka Oční kliniky DuoVize v Praze MUDr. Lucie Valešová. Oční kliniky DuoVize v Praze a NeoVize v Brně navíc zahrnují do běžné ceny laserové operace NeoLASIK HD a NeoSMILE 3D doživotní záruku bez dalších příplatků. 

Oční klinika DuoVize Praha: www.duovize.cz

Oční klinika NeoVize Brno: www.neovize.cz