Na začátek je dobré si ujasnit, že je velký rozdíl mezi noclehováním a tábořením. Táboření totiž, na rozdíl od noclehování, zahrnuje většinou také třeba stan a rozdělané ohniště, a to už nemůžete provozovat kde se vám zamane. Ba naopak je to na většině míst v přírodě zakázáno. K tomuto účelu pak slouží například kempy.  

64d60ba2c40c2obrazek.png
Foto: Shutterstock

Než tedy na vámi vybrané místo v přírodě dorazíte, je lepší si předem zjistit, jaké zákazy a povolení se daného místa týkají.

Co byste si dále, zejména pokud jste v tomto ohledu začátečník, měli předem zjistit, je počasí. Nevýhodou spaní pod širákem totiž je, že se před jeho nepřízní nikam neschováte.

Poslední věcí, nad kterou je dobré v klidu popřemýšlet je, jak moc se bojíte ve tmě a případně také o samotě. A jestli vám nebude vadit případná noční zvířecí návštěva, i to se totiž může stát.

Pokud jste si zjistili vše potřebné a zároveň se zamysleli nad případnými nevýhodami spaní pod širákem, máme pro vás přichystané také plusy, které vás po předchozím mírném zastrašení opět hezky naladí.

  • Zažijete dobrodružství – To je vám asi jasné, zejména pokud jste nikdy pod širým nebem nespali. Bude to pro vás určitě zážitek a když jím zároveň překonáte sami sebe, posílíte si i sebevědomí.
  • Možná bude i romantika – Tou myslíme noční, hvězdami posetou oblohu. Samozřejmě záleží na počasí, které bude danou noc panovat.
  • Jdete bez zátěže – Můžete vyrazit nalehko, k noclehování toho nepotřebujete tolik, jako k táboření.
  • Příprava vaší „pelesti“ zabere chviličku – S předchozím bodem se pojí také to, že nemusíte rozdělávat stan.
  • Více možností, kde složit hlavu – Jak už bylo také zmíněno, noclehovat můžete na více místech, nežli je tomu v případě táboření.
  • Nic neplatíte – „Pronájem“ kousku přírody na jedno přespání vás nebude nic stát. Zaplatíte jen za výbavu.
  • Úrazové pojištění – spaní pod širákem je spjato s turistikou a různými outdoorovými zážitky. Nikdo sice netvrdí, že by se vám muselo něco stát, ale není od věci mít pojištěnou hospitalizaci, neschopenku a trvalé následky právě pro případ úrazu, ať už k němu dojde kdekoliv.

64d60bf3db022blobid0.png
Foto: Shutterstock

Co při spaní pod širákem nepodcenit:

  • Výbavu – I spánek pod širákem totiž zahrnuje určitou základní výbavu. Sice s sebou netaháte stan, ale měli byste mít igelit, abyste nespali na holé zemi, žďárák, který vás ochrání před zimou a v případě nepromokavosti také před deštěm, nafukovací karimatku, nafukovací polštářek a spacák, do kterého se dá zcela zakuklit.
  • Místo k přespání – Vyberte si místo, které poskytne dostatečné bezpečí před přírodními živly (vítr, bouřka, …), kde vám nehrozí například nebezpečí, že na vás něco spadne, kde je legální přespat a kde nebudou hned z rána pochodovat turisti.
  • Jídlo – Na jídlo je třeba myslet s ohledem na divokou zvěř.

Zdroj info: zarybarimesportisimozahorami

Čtěte také: 

Reklama