Costa Dorada je oblast Katalánska jižně od Barcelony. Je to ideální místo pro aktivní i pasivní odpočinek. Jsou zde písečné pláže a stále krásné počasí.
Centrem oblasti je historická Tarragona s řadou antických a středověkých památek i populárními býčími zápasy.

Měli jsme chuť vyrazit někam hodně daleko. Užít si aspoň jednou v životě pořádnou dovolenou, a tak jsme se autem vypravili do Španělska – Salou/La Pineda.

Salou
je přímořské letovisko s písečnými plážemi ležící asi 100 km jižně od Barcelony. Pláže a moře v této oblasti patří k nejčistším z celého pobřeží Costa Dorada. Najdete tu  mnoho luxusních hotelů i apartmánů. Turistickou atrakcí je světelná fontána v Salou, starý rybářský přístav v Cambrils. Ve městě najdete také mnoho restaurací, barů, diskoték, obchodů, které ožívají nejvíce večer a jsou otevřeny do časného rána.

La Pineda je samostatnou součástí Salou. Letovisko je klidnější než nedaleké rušné Salou. K největším atrakcím La Pinedy patří rozsáhlý Aquapark - AQUOPOLIS s řadou vodních atrakcí, populární plážová diskotéka i nedaleký zábavní park PORT AVENTURA.

Ubytováni jsme byli v moderním pětipatrové budově s apartmány a bazénem, nacházející se uprostřed zeleně se spoustou palem. Pláže byly vzdáleny od apartmánu asi 1 km, ale nám to nijak nevadilo. Měli jsme nohy i auto…

Návštěva vodního parku Aquopolis byla celodenním zpestřením nejen pro děti, ale i pro dospělé.
Nachází se zde mnoho skluzavek jako Kamikadze“, tobogánů „Černá roura“, vířivých proudů a mnoha dalších vodních atrakcí. Nachází se zde i mini ZOO, mini golf, aj.

Jelikož nám tato zábava nestačila, vypravili jsme se také do zábavního parku Port Aventura.
Je to největší evropský zábavní park, nacházející se přímo na okraji Salou. Nachází se zde mnoho atrakcí pro děti i dospělé. Ačkoli celodenní vstupenka vyjde poměrně na hodně peněz, pro dospělého v českých korunách kolem 1 000 Kč, pro děti asi polovina, stojí to za to. Cena zahrnuje volný vstup na veškeré atrakce, i několikrát. Ale jelikož je návštěvnost tohoto parku velmi hojná, dostanete se většinou na všechno pouze jednou.
Přijeli jsme ráno, kolem 10 h a odjížděli jsme večer, asi kolem 19 h a stejně jsme všechno nevyzkoušeli.

V areálu jsou různé expozice.

Mexiko, zde najdete atrakce jako „točící se šálky“ – sedíte v točících se šálcích, pod kterými se točí prostírání a pod ním celý stůl. Když se poté postavíte na nohy, motáte se.
Čína, „horská dráha Dragon Khan". Tato atrakce je velmi děsivá již od pohledu. Letíte střemhlav dolů, potom zase střemhlav nahoru, z boku do boku, hází to s vámi a v tom "nejhorším" vás vyfotí automaticky nastavený fotoaparát a svoji fotku s vyděšeným výrazem v tváři si pak můžete prohlédnout na monitoru a případně zakoupit vedle ve stánku za pár peset.
Divoký západ, „Grand Canyon“ – na velkých gumových kolech se sedátky a volantem se proháníte kaňonem a narážíte do skal.
Polynesia, „Tutuki splash“ – zde projíždíte okolo umělé sopky a černou jeskyní. Trochu vás pokropí voda, takže potřebujete pláštěnku či deštník. :-)

Po třech týdnech strávených nicneděláním a užíváním si, jsme se museli rozloučit…
Posledním obědem v nedaleké mini restauraci, kam jsme často chodili na mořské potvůrky, jako např. sépie na česnekovém oleji s bílou vekou, či krevety s dresingem, jsme zakončili dovolenou a vydali jsme se zpátky do Čech.

Co k tomu ještě víc dodat?
Pouze to, že vřele doporučuji.