Spánek nám za celý život zabere přibližně 25 let, tedy třetinu života. A zítra má tento útlumově-relaxační stav organismu svůj mezinárodní den. Pojďme si o něm něco povědět.

Spánek je stav organismu, při němž dochází k utlumení činnosti některých orgánů a smyslů, snižuje se tělesná teplota, dýchání se zpomaluje a krevní tlak se snižuje. Během noci se neustále střídá několik fází spánku, z nichž hlavní je fáze REM, při níž se nám zdají sny, a noREM. Člověk má za noc 8 až 10 snů, přestože asi 8 % žen a 15 % mužů tvrdí, že sny nemívají. Avšak nejméně 42 % žen a 25 % mužů si po probuzení vzpomene alespoň na jeden sen.

V průběhu let se průměrná délka spánku ve vyspělých zemích zkrátila z 9 hodin na počátku 20. století na současných 7,5 hodin. Největší vliv na spánkové zvyklosti mělo rozšíření elektrifikace, a tedy i umělého osvětlení.

Jedním z nejčastějších problémů, který se spánkem souvisí, je nespavost. Nejde přitom o banální zdravotní problém – nedostatek spánku má za následek poruchy pozornosti a paměti, snížení pracovní výkonnosti, zhoršení abstraktního myšlení a třeba také snížení prahu bolesti. Lidé, kterým chybí kvalitní spánek, častěji trpí kardiovaskulárními chorobami a mohou mít narušenou imunitu. Po několika bezesných hodinách na lůžku se může zdát, že jedinou cestou ke skutečnému odpočinku je tableta léku na spaní. Jen v České republice se za léky na spaní utratí 20.000.000 Kč měsíčně.

Časté přerušování spánku podle vědců vede až k úmrtí. To asi nevěděl Leonardo da Vinci, který prý spal po 4 hodinách vždy na 15 minut. Japonka Kamato Hongoová, která byla považována za nejstaršího člověka na světě a zemřela v roce 2003 ve věku 116 let, byla pozoruhodná i tím, že spala jen jednou za dva dny. Sedmnáctiletý americký student Randy Gardner v roce 1965 vydržel 11 dnů za sebou nespat. Tento experiment byl nakonec z rozhodnutí lékařů přerušen, protože hrozilo naprosté vyčerpání organismu. Podle Guinnessovy knihy rekordů vydržela nejdéle nespat Angličanka Maureen Westonová – 449 hodin, tedy 18 dní a 17 hodin. Prý se tak stalo v roce 1977.

Aby byl váš spánek kvalitní, držte se pravidel takzvané spánkové hygieny.

Spánková hygiena
  • Od pozdního odpoledne (4–6 hodin před usnutím) nepijte kávu, černý či zelený čaj, kolu nebo různé energetické nápoje a omezte jejich požívání během dne. Působí povzbudivě a ruší spánek.
  • Vynechejte večer těžká jídla a poslední pokrm zařaďte 3–4 hodiny před ulehnutím.
  • Lehká procházka po večeři může zlepšit Váš spánek. Naopak cvičení 3–4 hodiny před ulehnutím již může Váš spánek narušit.
  • Po večeři již neřešte důležitá témata, která Vás mohou rozrušit. Naopak se snažte příjemnou činností zbavit stresu a připravit se na spánek.
  • Nepijte večer alkohol, abyste lépe usnuli – alkohol kvalitu spánku zhoršuje.
  • Nekuřte, zvláště ne před usnutím a v době nočního probuzení. Nikotin také organismus povzbuzuje.
  • Postel i ložnici užívejte pouze ke spánku a pohlavnímu životu (odstraňte z ložnice televizi, v posteli nejezte, nečtěte si a přes den ani neodpočívejte).
  • V místnosti na spaní minimalizujte hluk a světlo a zajistěte vhodnou teplotu (nejlépe 18–20 ºC).
  • Uléhejte a vstávejte každý den (i o víkendu) ve stejnou dobu ± 15 minut.
  • Omezte pobyt v posteli na nezbytně nutnou dobu. V posteli se zbytečně nepřevalujte, postel neslouží k přemýšlení.

Jaký máte spánek? Kolik hodin denně spíte? A jak budete slavit?
Reklama