Denní spánek dítěte se stále zkracuje, až nakonec spí batole jen jednou denně, většinou odpoledne. Noční spánek ale stále trvá jedenáct až dvanáct hodin a je velmi důležitý. Jeho nedostatek může totiž v pozdějším věku způsobit zdravotní problémy i poruchy učení.

V našem posledním dílu seriálu o spánku malých dětí se dnes podíváme na batolata od 1 roku věku. V tomto období je spánek i jeho kvalita stále velmi důležitou součástí života dítěte. Batole prospí celkem až 14 hodin denně (součet den a noc). Teprve v období mezi čtyřmi a dvanácti lety věku dítěte se potřeba nočního spánku snižuje na přibližně deset hodin a denní spánek již dítě nepotřebuje.

Nedostatek spánku v batolecím období může způsobit nejen problematické chování jako záchvaty vzteku, agresivitu, vzdorovitost, rozmrzelost či impulzivnost, ale i potíže při učení: nedostatečnou pozornost, zhoršenou schopnost zpracovat nabyté vědomosti a špatnou paměť.

ilustrační foto

Studie prokázaly, že nedostatek spánku v dětství může později způsobit dokonce zdravotní problémy a negativně ovlivnit schopnost učit se ve školním věku. Výzkumy ukazují, že pokud spí batolata a předškolní děti méně než 10 hodin denně, jsou dvakrát náchylnější k obezitě, jsou hyperaktivní a mají horší výsledky při školních testech.

Dítě v tomto období již začíná vzdorovat a od té doby, co leze, chodí a běhá, je stále těžší dostat ho do postýlky


Ke spánku se batole musí chystat vlastně už od rána. To, co s ním děláme celý den, předurčuje to, jak bude večer usínat. Důležitou roli, stejně jako v období minulém (více zde), hrají rituály. Oproti období předchozímu se na nich již ale dítě aktivně spolupodílí a může nám je pomoci i vytvářet. Batolata rituály milují – dítě se vlastně cítí chytře, protože ví, co bude následovat. Rituály jsou pro něj v tom všem novém a neznámem ostrůvky bezpečí, které zná a ví, co od nich očekávat.

Charakteristické je pro toto období také to, že se dítě pomalu učí překonávat různé bariéry a mantinely, včetně zábradlí postýlky. Jakmile okraje postýlky přeleze jednou, bude to umět již napořád. Mnozí rodiče s úsměvem vzpomínají na batolecí období, kdy k nim do obývacího pokoje několikrát za večer přihopkala legrační postavička oblečená ve spacím pytli, dožadující se přítomnosti maminky, pusy od tatínka nebo další pohádky na dobrou noc. Kromě těchto úsměvných momentů má ovšem obratnost našeho prcka i mnohá úskalí – toto období je nejrizikovější z hlediska úrazů. Na dítě se musí dávat neustále pozor! Pád z výšky postýlky, byť na koberec, je opravdu nebezpečný! Dítě do šesti let věku by v žádném případě nemělo spát na patrové posteli či horní palandě.

Problémy s usínáním může v tomto období způsobit: přetažení, nepohodlí, tvrdohlavost, nedostatečné spánkové podněty či nesprávně zvolený čas k usínání.


Řešením je vytvářet vhodné podmínky k usínání již přes den. Již asi hodinu před zahájením uspávacího rituálu bychom měli ztlumit světla a zvuky v bytě a s dítětem již nehrát žádné divoké hry, aby se před usnutím trochu zklidnilo. Uspávacím rituálem může být vlastně cokoliv, obvykle je to koupel, masáž, čtení pohádky nebo ukolébavka. Dítě v batolecím věku si již rituál plně uvědomuje a vyžaduje. Má rádo pořádek a chce, aby věci byly tak jak být mají. Může se stát, že po nás bude vyžadovat, abychom dali dobrou noc všem hračkám, nebo pusu plyšákům, v přesně určeném pořadí.

Tip pro lepší usínání: vytvořte s dítětem knížku na dobrou noc. Společně namalujte a vyzdobte knížku, kde po jednotlivých krocích popíšete váš večerní rituál. Použijte fotky dítěte i dalších členů rodiny, jak se chystají do postele. Během dne a před usnutím si pak knížku s dítětem prohlížejte a ptejte se ho na to, co bude následovat. Uvidíte, že usínání bude s pomocí takovéto knížky mnohem snazší a zábavnější.

Důležitou roli nadále hraje mazlík usínáček (muchláček), bez kterého dítě prostě neusne. Nikdy dítě netrestejte tím, že mu tuto hračku odeberete! Mohlo by to uškodit psychice a mít velmi negativní vliv na další vývoj.  Některé děti ještě i v tomto období stále vyžadují dudlík. Nechte mu ho – je to lepší, než cucání palce, které může mít špatný vliv na kvalitu zubů a ústní dutiny. Z ortodontického hlediska je používání dudlíku jako pomocníka při usnutí do cca 4 let věku ještě přijatelné. 

Nejčastější problémy, které v tomto věku narušují spánek dítěte a jak je řešit


  • Hlad – přidejte dítěti přes den kaloričtější stravu, např. mléko a mléčné výrobky. Pokud noční hlad a probouzení přetrvávají, zkuste dítě vzbudit a nakrmit cca v jedenáct hodin večer.
  • Prořezávání zubů – špičáky a stoličky se v tomto věku prořezávají poměrně bolestivě a batole to může vnímat zejména v noci. Ulevte mu kousátky, nebo se zeptejte dětského lékaře, zda můžete podat i něco na bolest.
  • Zažívací potíže – zácpa je pro batolata velmi nepříjemná a tlačící bříško může v noci pěkně potrápit. Zvyšte příjem vlákniny, hodně tekutin a s prckem si zkuste přes den trochu zacvičit.
  • Bolest v krku a plný nos – nastydnutí je v tomto období častým jevem. Zvyšte dítěti na spaní pod hlavou a použijte zvlhčovač vzduchu. Pomáhá také vykapání obou nosních dírek mořskou vodou (prodává se ve spreji) a na bolest v krku teplá voda s medem a citronem.
  • Roupy – tento nitkovitý parazit postihuje nejčastěji batolata a děti předškolního věku. Je neškodný, ale může být příčinou spánkových poruch. Dítě, které má roupy se budí asi půl hodiny po usnutí a stěžuje si na bolest či svědění konečníku. Roupy můžete odhalit přímo ve stolici. Pokud je najdete, informujte o tom dětského lékaře, který by vám měl předepsat léky pro postižené dítě, ale i další členy rodiny. Roupy jsou totiž vysoce infekční. Informovat o nich byste tedy měli i v dětských a předškolních zařízeních.
  • Růstové bolesti – postihují kolem 25% dětí. Děti cítí tyto bolesti v hloubce svalu, nejčastěji postihují stehna a lýtka. Příčina růstových bolestí nebyla zatím přesně odhalena. Zda jsou způsobeny opravdu růstem, se tedy jenom dohadujeme. Variantou je také to, že dítě je přes den velmi aktivní a pak ho v noci bolí svaly. O tom, zda se jedná o růstové bolesti, bychom se měli také vždy poradit s dětským lékařem
  • Noční strachy – děsy a noční můry se mohou u dítěte objevovat čím dál více. S přibývajícím věkem se rozvíjí i dětská fantazie a strachů, které kolem číhají je mnoho. Dítěti pomůžeme nejlépe tak, že ho pochopíme, nebudeme jeho strach zlehčovat a ujistíme ho o tom, že jsme vždy nablízku a nikdo mu tak nemůže ublížit. Fantazii můžeme zapojit i my a dítěti věnovat např. nějaký talisman, který zlé duchy zažene, nebo použít např. „kouzelný prach“, který dítě ochrání. Děti zbožňují kouzla a uvidíte, že pokud s něčím takovým přijdete, bude se jim hned usínat lépe.

Vzpomínáte si na nějaké noční můry nebo děsy ze svého dětství? A co vaše děti? Měly nějaké? Co pomohlo? A vydržely v postýlce, nebo chodily za vámi až do obýváku? A jaké vymýšlely záminky? Napište nám v diskuzi pod článkem.

Čtěte také:

Reklama