Připadáte si tlustí a diety nefungují? Tak spěte! Odborníci z Kalifornské univerzity totiž tvrdí, že se tukové buňky nejlépe ničí ve spánku. Za likvidací tukových zásob v těle totiž mohou tři biochemické procesy.    

Při prvním se vyplavuje tuk z tukových buněk, který se pak musí dostat do tělesných buněk, a tam se spálí nakonec na energii.  

Molekuly tuku jsou u většiny obézních lidí uzavřeny v tukových buňkách. Taková buňka je naplněná a neustále do ní proudí nové molekuly a žádná nemá chuť odejít. Tukové buňky u obézních lidí mohou přijímat neomezené množství molekul tuku, takže jsou asi stokrát větší než u štíhlé osoby. Aby se tukové buňky otevřely, musí zapůsobit stresové hormony, které se aktivují při hladu, tělesné námaze, nízké hladině cukru a při stresu. Stresové hormony se vyplaví k tukovým buňkám, kde uvolní molekuly tuku. Při stresu totiž organismus potřebuje energii z tuku    

A během spánku se tukové zásoby vyplavují i bez stresu. Zhruba hodinu po usnutí podvěsek mozkový uvolňuje do krve růstový hormon, považovaný za noční stresový hormon. Ten „otevře" tukové buňky a uvolní molekuly tuku. Ty se pak neusazují v buňce, ale jsou využívány pro tvorbu energie. S věkem produkce růstového hormonu klesá, a tak lidé pomalu přibírají na váze.

Také mnoho lidí s nadváhou má velmi nízké hodnoty růstového hormonu v krvi. Noční fáze odtučnění u nich neexistuje. Biochemici z Kalifornské univerzity pro ně ale našli řešení. Těsně před tím, než jdete večer spát, snězte jedno sousto masa, ryby nebo drůbeže (asi 30 gramů) společně s citronem nebo citronovou šťávou. Z této kombinace připravuje podvěsek mozkový celou noc růstový hormon a současně probouzí hormon ACTH. Je produkován při ranním rozednívání, když podvěsek mozkový svou produkci růstového hormonu brzdí. Také ACTH je stresový hormon likvidující tuky.

Proč se při stresu tloustne?
Co byste měli udělat před tím, než jdete spát?
Kolik biochemických procesů likviduje tuky v těle?

 

Hledáte správné odpovědi a vyzkoušené rady na hubnutí: http://www.doformy.cz/kviz177

Reklama