639c43a7d7bf2obrazek.jpg

Matcha jako pomocník při kontrole hmotnosti?

Matcha Tea je 100 % jemně mletý zelený čaj, originál z Japonska. Na rozdíl od běžného zeleného čaje se sbírají jen ty nejkvalitnější a nejvrchnější lístky. Nápoj není jen výluh, ale konzumujeme rozdrcenou dužinu těchto lístků, čímž získáváme většinu cenných látek obsažených v matcha.

639c43c3dedf1obrazek.jpg

Procesům, které přeměňují stravu na energii, říkáme metabolismus. Čaj matcha pomáhá více zefektivnit metabolické procesy. Bylo by naivní myslet si, že si dopřejeme sladké orgie a poté nás zachrání nápoj matcha. Hlídat si energetický příjem a ideálně sportovat je samozřejmě potřeba. Matcha Tea však pomáhá zrychlit metabolismus až o 40 %. Mohli bychom tedy říct: budete-li sportovat a pít čaj matcha, budete spalovat až 4× účinněji. Navíc matcha výborně doplňuje kvalitní energii, která je dodávána tělu déle a výrazně šetrněji než u pití kávy. Díky matcha tak získáte nejen kýžené zrychlení metabolismu, ale i více sil a energie pro vaše pohybové aktivity.

639c43d2425dbobrazek.jpg

Opravdu matcha podporuje metabolismus?

Studie Mezinárodního časopisu pro sportovní výživu a metabolismus při cvičení (International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism) se rozhodla zaměřit na ženy. V této studii vědci podávali ženám matcha rozmíchaný ve vodě: 3 porce matcha den předem, a 1 porci dvě hodiny před 30minutovou svižnou chůzí. Výsledek skutečně potvrdil schopnost matcha efektivně podporovat metabolismus lipidů u žen. Obdobné výsledky přinesla i studie prováděná na mužích.

639c43de27c00obrazek.jpg

Zelený čaj jako pomocník při obezitě?

Americký časopis pro klinickou výživu (American Journal of Clinical Nutrition) se rozhodl otestovat vliv matcha na obezitu. Ve studii testovali 38 mužů o zhruba stejné váze a výšce. Jedna ze 2 skupin měla jídelníček obohacen o láhev zeleného čaje s vysokým obsahem katechinů. Této skupině se po 12 týdnech oproti druhé skupině výrazněji snížila tělesná váha, obvod pasu i oblast podkožního tuku.

639c43ec830b2obrazek.jpg

Sportovní výkon podpořený čajem matcha

Sportujete? Díky kvalitní energii dodávané čajem matcha lze zlepšit výkon a podpořit pravidelné a blahodárné cvičení. Thein, tedy čajový kofein, který je v matcha v opravdu velkém množství, se uvolňuje postupně a dodává energii až po dobu 6 hodin. I proto je matcha tolik oblíbený mezi sportovci a aktivními lidmi. V matcha najdeme i L-Theanin, látku, která navozuje intenzivní soustředění a současně vyvolává pocit zenového klidu a příjemné nálady. U čaje matcha navíc nehrozí vedlejší účinky typické pro kofeinové a energetické nápoje, jako je bušení srdce, pocení, nervozita nebo třes rukou.

639c43f9686d4obrazek.jpg

Jak však poznat kvalitní matcha a nekoupit náhražku?

Ten, kdo hledá mimořádné účinky matcha, neměl by se spokojit s levnou náhražkou dováženou odkudkoliv. Poznat originální a kvalitní čaj matcha z Japonska není zas tak těžké, více se dočtete zde.

639c4404f2a26obrazek.jpg
639c441e5cac5obrazek.jpg