Čím je pro vás postel? Co vás napadne jako první? Spánek, sex, odpočinek, nemoc? Naši předkové přikládali posteli zásadní význam. Byla na počátku i na konci každého života. Peřiny a ložní prádlo se staly nedílnou součástí výbavy nevěsty. Manželské postele s vysokými čely a svatební fotografie nad nimi patřily už k tradičnímu koloritu manželských ložnic.

Víte, proč měly staré postele čela? Leckterou z vás asi napadne řada asociací, ale mělo to mnohem prozaičtější důvod. Bylo to kvůli průvanu. V ložnicích se většinou netopilo. Také sloužila k větrání peřin. Všechno mělo svoji logiku.

S příchodem sektorového nábytku a válend se postel začala tvářit jako víceúčelový nábytek a lůžkoviny putovaly do špatně větraných „peřiňáků“.

Zdá se ale, že se v současné době začíná opět vracet pojetí ložnice a postele, která má obrovský význam pro naši regeneraci. Trávíme v ní přece jenom třetinu života, kdo by to byl řekl.

Ale dnes se nebudeme zabývat kvalitou matrací a roštů, ale podíváme se na ložnice z ryze  estetického hlediska.  Vždyť i postele, povlečení a zařízení podléhá módě stejně jako oblečení. Pro inspiraci vás zvu na malou přehlídku ložnicových trendů. Jaké jsou?

Romantický

hhh

Tak trochu jako z pohádky O princezně na hrášku. Ložnice zařízená v historickém duchu vyžaduje hodně prostoru a hlavně byt s vysokými stropy. Tapety, postel s nebesy, spousta polštářků a... lapačů prachu, vzdychne si nejedna z nás.

hhh

Romantika v koloniálním duchu. Na první pohled útulná, ale přece jen trochu přeplácaná, co říkáte?

roman

To už je jiný šálek kávy. Takhle si dokážu představit ložnici na nějakém anglickém statku. Sice romantická, ale velice elegantní a barevně dokonale sladěná. Co takhle snídani do postele?

ggg

Železné postele se zase vrací do módy. Do podkrovní rustikální ložnice se určitě hodí, ale nemohu se ubránit dojmu, že vržou. Máte zkušenosti?

Elegantní

 

ee

Tato ložnice působí velmi vzdušně a čistě. Odstíny šedé (někdo by se jich bál) se báječně kombinují se všemi barvami, takže má výhodu, že můžete často měnit její náladu. Tady ji osvěžuje petrolejová, ale dost dobře si dokážu představit levandulovou nebo vínovou. Skvělá inspirace.

rr

Lehce dekadentní elegance dosáhnete, když převlečete postel do černého. Samozřejmě, že se to nehodí všude. Výhodou je strohé minimalistické zařízení ložnice. Někomu to může připadat navýsost sofistikované, jinému morbidní. Na které straně jste vy?

rr

Představte si tuto postel povlečenou do bílého damašku. Splyne se stěnami a ztratí své kouzlo. Zapomeňte pro jednou na konzervatismus a trochu se odvažte. Uvidíte, že tmavé barvy změní vaši ložnici k nepoznání.

Minimalistický

zzz

Minimalizmus má své příznivce i v případě bytového zařízení. Pro milovnice pořádku a sterilní čistoty je tato ložnice jako stvořená. Není nad sněhobílé povlečení v kombinaci s chladně růžovou. Já nevím, jak vy, ale já bych se alespoň za nějaký obrázek přimlouvala.

 

rrr

Sympatický minimalizmus z nouze. Tato ložnice působí mladistvě a připomíná mi studentská léta. Matrace na zemi, obrázky opřené o zeď, žádné záclony.

rrr

Orientální strohost, jednoduché tvary, absence ozdob a drapérií zjemňuje jen květinová výšivka na saténovém povlečení. Přesto působí přívětivě a láká k ulehnutí. Jak by se usínalo v této ložnici vám?

V jakém duchu máte zařízenou ložnici vy? Našla jste si tady dnes inspiraci? Máte chuť koupit si černé povlečení? Nebo zůstanete věrná damašku z výbavy?