Foto: Alena Kolaříková
Co je vlastně lichořeřišnice, kterou jsme použili na omáčku?
Lichořeřišnice je rostlina, která je známá svými blahodárnými účinky na zdraví. Tato bylinka, původem z Jižní Ameriky, si získala oblibu díky svým antibakteriálním a protizánětlivým vlastnostem. Lichořeřišnice je často využívána jako přírodní antibiotikum, které pomáhá při léčbě infekcí dýchacích cest, močových cest a při nachlazení.
Díky vysokému obsahu vitamínu C může lichořeřišnice posilovat imunitní systém a pomáhat tělu efektivněji bojovat proti infekcím. Její konzumace může rovněž podporovat detoxikaci organismu a zlepšovat trávení. Lichořeřišnice se dá konzumovat ve formě čaje, tinktury nebo jako součást salátů, kde její listy a květy přidávají pikantní chuť.
Při jejím užívání je důležité dbát na doporučené dávkování, protože nadměrné množství může způsobit podráždění žaludku. Díky svým účinkům je lichořeřišnice ceněná jako přírodní lék.
Suroviny
- 400 g špaget
- 2 šalotky
- 100 g Staročeské slaniny
- 400 g lesních hub (směs oblíbených nebo těch, které najdete)
- sůl, pepř, drcený kmín
- 2 stroužky česneku
- 100 ml smetany ke šlehání
- olivový olej
omáčka
- asi 15 listů lichořeřišnice a pár květů
- 200 ml smetany ke šlehání
- sůl a pepř na dochucení
- 5 lžic nastrouhaného parmezánu
Postup
Ve velké pánvi zahřejte olivový olej a dejte na něj opékat nadrobno nakrájenou šalotku, nasekaný česnek a na malé kostičky nakrájenou slaninu. Až začne cibule lehce tmavnout, přidejte nakrájené houby. Ochuťte solí, pepřem, kmínem a opékejte dokud houby nezměknou. Poté je zalijte vodou nebo vývarem (máte-li), přiklopte poklicí a duste asi 20 minut. Záleží i na tom, jaké máte houby. Třeba václavky je potřeba podusit delší dobu.
Poté sundejte poklici, odvařte přebytečnou tekutinu a zjemněte smetanou.
Mezitím, co se dusí houby, uvařte špagety v osolené vodě.
A připravte omáčku z lichořeřišnice. Listy i květy rozmixujte. Dejte ho kastrůlku, zalijte smetanou, dochuťte solí a pepřem a chvilku povařte. Vmíchejte nastrouhaný parmezán, který omáčku zahustí. Nevařte dlouho, aby lichořeřišnice neztratila své zázračné účinky.
Do pánve k houbám přidejte scezené špagety a ještě přidejte trochu vody, ve které se vařily těstoviny. Promíchejte a minutu, dvě provařte.
Do talíře dejte trochu omáčky, nahoru špagety s houbami a ozdobte květy lichořeřišnice a parmezánem.
Nový komentář
Komentáře
Vždycky jsem měla slabost pro kombinaci těstovin a hub, a když se k tomu přidá něco tak zvláštního, jako je lichorečišnice, je to výzva, kterou musím vyzkoušet. Teď jak píšu, tak jsem si vzpomněla, jak jsme s kamarádkou Lindou vyrazily do lesa na houby, byli jsme v lese asi 4 hodiny a nepřinesli jsme nic :D Když jsme se vrátily, rozhodly jsme se udělat si „houbové“ večerní vaření. Vzpomínám si, jak jsme se smály a experimentovaly s různými ingrediencemi, a nakonec jsme přidali mé oblíbené chilli papričky od https://www.pocitpohody.cz/popularni-chilli-papricky . Rozhodne si musím takový večer znovu zopakovat.