„Chystala jsem se zrovna pětiměsíčního Pavlíka koupat. Zatímco jsem ho na pultíku svlékala, došlo mi, že už v koupelně přetéká vanička. Rychle jsem se tam rozběhla, abych vodu zavřela, ale při návratu z kouleny jsem uslyšela hroznou ránu. Krve by se ve mně nedořezal! S hrůzou jsem vešla do dětského pokojíčku a uviděla své miminko ležet na zemi. Byl to šok, do té doby se vůbec neotáčelo, nečekala jsem, že to přijde tak brzy,“ svěřuje se třicetiletá maminka Kateřina, která plačícího syna hned vezla na pohotovost. Naštěstí byl v pořádku. Stalo se něco podobného i vám? Nejste v tom sama.

„Pády kojenců a novorozenců nejsou bohužel vzácnou událostí. Takových dětí ošetřujeme většinou několik týdně,“ říká primářka Oddělení urgentního příjmu a LSPP (Lékařská služba první pomoci) dětí FN Motol MUDr. Jitka Dissou s tím, že maminky nechávají miminka bez dozoru na přebalovacích pultících ve výšce více než jeden metr poměrně často. Neuvědomují si, že dítě se může poprvé přetočit právě zde, a že pak následuje jeho pád například na dlažbu. To ale není jediná situace, při které může dojít k pádu miminka z výšky.
5a1555bd0051cobrazek.png

„Vídáme také, že spadnou maminky i s dětmi v náručí nebo v šátku, jindy miminko vypadne z nezajištěného kočárku či nepřipoutané z lehátka, které matka nechá na stole, aby na dítě dobře viděla,“ popisuje primářka, s jakými případy se často setkává. Ne všechna miminka přitom mají to štěstí, jako malý Pavlík. Co všechno se může přihodit?

„Při těchto pádech si mohou poranit zejména hlavu, končetiny, někdy i břicho. Vyšetření lékařem je pak nezbytné,“ uvádí lékařka Jitka Dissou a vyjmenovává, jakých příznaků si při pádu dítěte na hlavu všímat a sdělit je lékaři:

  • Bylo dítě v bezvědomí?
  • Mělo křeče?
  • Zvracelo?
  • Vykazovalo jeho chování nějaké odchylky? Například nadměrnou spavost či naopak dráždivost?
  • Nepamatuje si na událost? (v případě většího dítěte)

„V těchto případech by měli rodiče vyhledat lékaře co nejdříve, ideálně volat záchranku. Nejkritičtějších je prvních šest hodin od úrazu hlavy, kdy všechny tyto příznaky mohou signalizovat eventuální krvácení do mozku. Lékaře by rodiče měli vyhledat i v případech pádu na břicho nebo v případě, že dítě se po pádu samo nezvedlo, a nemůže hýbat například nějakou končetinou,“ varuje primářka Oddělení urgentního příjmu a LSPP v Motole.
Další údaj, který je podle jejích slov důležitý, je, z jaké výšky dítě spadlo, kam se udeřilo, zda pád někdo viděl.

Nejsou to ale jen pády z velké výšky, kdy by rodiče měli být obezřetní. „Občas i pád z vlastní výšky dítěte na hlavu může mít za následek krvácení do mozku,“ upozorňuje primářka Jitka Dissou.

Čtěte také:

Reklama