Od té doby, co čtenářka setury myla okna a spadla ze židle tchyni přímo do fíkusu, myje u nich okna manžel. A setury nezapomíná chválit. :-) A vám přidává i jeden vtip.

Milá setury, moc Vám děkuju za příspěvek, i když to tehdy asi muselo bolet, zasmála jsem se. A máte pravdu, záleží na úhlu pohledu. :-) Krásný den!


Mytí oken hlavně před svátky je specifickou tradicí, kterou bych přirovnala k hromadnému šílenství. V pravidelných intervalech jsou k vidění obětavé hospodyňky balancující na okenních parapetech. Ať je zima nebo mráz, okno musí vyblýskat, i kdyby měly po tom onemocnět zápalem plic. Takový obětavec nejsem a okna jsem vždycky myla s velkým sebezapřením. Nerada lezu po výškách a navíc jak to bývá, právě umyté okno zkropí déšť, takže je to někdy marná práce.

Když jsme bydleli ve starém činžáku a myla jsem tam okna, tak mi bylo ouvej. Mám raději bydlení v domku se zahradou a okna nízko. V tom činžovním domě byla okna v horším stavu, byla stará a mýt je byla strašná práce. Ztěžka se otevírala, skla byla velká a člověk by musel být akrobat, aby je zvládnul.

Na jaře jsem chtěla kompletně vygruntovat včetně oken a pořádně jsem se do toho opřela. Nejdřív pořádně umýt, pak setřít a přeleštit do vysokého lesku. Když jsem doleštila třetí okno, prohlédla jsem si hotové sklo a vidím vlevo nahoře zůstala šmouha, sice by si jí těžko někdo všiml, ale mě tenkrát vadil už jenom ten pocit, že vím, že tam je. Natahuju se, ale nemůžu tam dosáhnout, ještě kousek, už mě z toho bolí za krkem, tak si vezmu stoličku, jsem malá a bez ní se neobejdu. Přistavila jsem ji a šup nahoru, našponovaná s hadrem napuštěným leštidlem jsem přejížděla přes šmouhu. Ještě se podívám, jestli už je pryč, přidržuju se rámu, nakloním se abych měla dobrý úhel světla, ale ruka se mi smekla z okraje okna, vratká stolička se zakymácela, a já letěla. Vzala jsem s sebou kýbl a hadry a dopadla na fíkus po tchyni. Srdce mi jelo jak o závod. Špína z kýblu vylitá na zemi. Ještě mi blesklo hlavou jestli by tchyni bylo víc líto fíkusu nebo mě. Když jsem viděla tu spoušť, vyčítala jsem si, že jsem tu šmouhu nenechala být. Není líp těm co okna nemyjí, svátek nesvátek.

Mimochodem jsem si vzpomněla na fór víte jaký je rozdíl když vypadnete z 8. nebo 1. patra? Když vypadnete z 8. ozve se AAAAA prásk, když vypadnete z 1. ozve se prásk AAAAA. Tak zase k tématu. Okna od té doby myje manžel, samozřejmě nezapomenu pořádně chválit. Na mě je příprava potřebných věcí, přípravků a pomůcek a on ochotně všechna okna umyje. Tedy některá okna myju já. Jsou to okna v autě, to mám nohy bezpečně na zemi a nebojím se ošklivého pádu.

A taky mě pobavil názor jedné sympatické dámy na mytí oken, měla šedý zákal a operovali jí oči postupně. Když měla jedno oko po operaci tak se podělila o hezké a legrační postřehy. Například, když se koukne tím zdravým okem na špinavé okno, tak vidí mlhu. Pak si oko zakryje a koukne se tím s šedým zákalem a vidí čisto a uklizeno. Není to paráda? Jako vždycky a ve všem záleží na úhlu pohledu. Přeji Vám hezký den a čisto hlavně v srdci.

setury

Pozn. red.: Text neprošel redakční korekturou.

Téma dnešního dne: Mytí oken

  • Kolik máte doma oken?
  • Kdo je u vás doma myje?
  • Myjete okna sama, nebo si na mytí najímáte nějakou firmu?
  • Jak často okna myjete?
  • Čím je myjete? Máte nějaký speciální postup, starý recept, který funguje, aby na nich nebyly šmouhy?

Prosím, další příspěvky už neposílejte. Zanedlouho jedna z vás získá tematickou cenu - uklízecí prostředky Clin, kde najdete i sprej na mytí oken.

clinclinclin

Reklama