Sníte o spacáku, ve kterém vám nebude zima? Nevíte, jaký koupit spacák pro vaše dítě na tábor? Teplý spacák je věc složitá, ale na rozdíl od 80. let minulého století také věc malá. Kilové letní spacáky ze syntetických vláken jsou oblíbené nejen pro svůj objem, ale zejména pro snadnou údržbu. Izolační náplni v podobě dutých vláken nebo mikrovláken nevadí voda ani praní v pračce. Opatrně by se měl takový spacák pouze ždímat, ale nebojte, v sušičce nebo venku na slunci uschne velmi rychle.

Tepelný komfort

Výběr spacáků je široký a při jeho koupi byste se měly držet zejména vlastních teplotních zkušeností. Každý z nás má jinou „výhřevnost“ a to, co vyhovuje vaší sousedce, nemusí zahřát vás.

Teplý spacák se pozná podle údaje zvaný tepelný komfort. Odpovídá určitému množství izolační náplně a zařazuje spacák do třídy letních, třísezónních nebo zimních modelů. Jedná se o takovou teplotu, kdy vám bude ve spacáku teplo a nepocítíte chlad. Bohužel někteří výrobci udávají pouze teplotu extrémní, při které sice ve spacáku přežijete, ale nevyspíte se zimou.
Pro letní spacák dosahuje komfort hodnot nad nulou. Pro užití spacáku na jaře a na podzim vybírejte spacák v mínusových hodnotách, obzvláště vymrzlé osoby se nemusí stydět ani za komfort pod -10 °C. Zimní spacák má kromě velmi minusového komfortu i jiné zvláštnosti, například dvojitou náplň v nohou, krátký zip atd.

Objem a hmotnost spacáku

Objem a váha spacáku jsou dány druhem izolační náplně. Spacák z mikrovláken je objemově malý, ale tenká mikrovlákna jsou křehká a snadno se zlámou, spacák rychle slehne a již po dvou letech znatelně méně hřeje. Naopak spacák z dutých vláken je tepelně trvanlivější, ale objemově větší. Letní spacák z dutých vláken se však hmotnostně ani objemově příliš od mikrovláknového neliší, tedy pokud vám nezáleží na každém gramu.

Pro teplejší spacáky naštěstí existují kompromisy – spacáky ze směsi dutých vláken a mikrovláken. Na hmotnost a objem má vliv i použitý vnitřní materiál. Je sice příjemné lehat si do bavlny, ale hůře už se nosí na zádech a ještě hůře suší. Spacák s bavlnou je vhodný do kempu nebo na chatu, kde jej každé ráno můžete na sluníčku vysušit.

Délka spacáku

Nevěřte délkám, které jsou udávány na spacáku, a raději si ho vyzkoušejte. V nohou by vám při poležení nemělo zbýt více než 5–10 cm volného prostoru, ale ani méně. Pokud jste drobnější, nebo naopak měříte nad 185 cm, volte značku spacáku, u které výrobce nabízí dvě délky. Každý spacák má také jiný střih a nemusí vám být pohodlné zúžení v nohou u tzv. mumie. Pokud vám nezáleží na velikosti spacáku, zvolte raději těžší, ale pohodlný model, třeba dekový, ze kterého se po rozepnutí všech zipů vytvoří deka.

Spacáky pro děti

Dětské spacáky  stačí na délku dětem do 7 let věku. Vyplatí se tak pouze pro děti předškolního věku. Větším dětem nezbývá než koupit spacák standardní a dole jej stáhnout gumičkou, aby si prostor ve spacáku vyhřály. Pokud jede dítě na tábor k vodě, vyberte raději spacák teplejší, i do        - 5 °C.
Nepočítejte však s tím, že kupujete svému potomkovi spacák, který mu vydrží až do konce života. Obecně platí, že spacák ze syntetických vláken vydrží 3–5 let podle toho, jak dobře se o něj staráte. Na období, kdy jej nepoužíváte, by měl být skladován ve velkém obalu nebo nejlépe být vyvěšen ve skříni. Ulevíte tak vláknům spacáku, který se při balení do kompresního vaku na cestu neroluje ani neskládá, ale nejlépe co nejvíce nepravidelně cpe.

 

Lehnout si do spacáku by vám měli umožnit v každém specializovaném obchodě. V Čechách dokonce existuje místo, které je k vyzkoušení spacáků určeno – tzv. spacákové ležení na výstavách stanů v Praze v Holešovicích.

 

Kateřina Sekyrková

Časopis TREKNET (www.treknet.cz)

 

 

Reklama