nahledova-fotografie.jpg

Foto: Petr Hůla a AOPK ČR

Nyní jsou v přípravě k vyhlášení CHKO další dvě území, národním parkem by se měla stát nejcennější část stávající dosavadní CHKO Křivoklátsko. „Příroda potřebuje naši ochranu, péči i respekt. Proto připravujeme vyhlášení tří nových velkoplošných chráněných území, která pomohou uchovat přírodní bohatství pro další generace,“ uvádí ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
 
Právě Křivoklátsko představuje rozsáhlý lesní komplex ve vnitrozemí České republiky s nebývale pestrým složením stromů a velkým podílem přírodních porostů. V oblasti Křivoklátska se vyskytuje více než 1800 druhů cévnatých rostlin, přes 80 druhů původních dřevin a 155 druhů ptáků, z nichž 120 druhů zde i hnízdí. A například některé druhy hmyzu u nás žijí jen v této lokalitě.
„Příroda Křivoklátska je výkladní skříní biodiverzity, danou především zdejší pestrou krajinou se širokým údolím Berounky, strmými, stinnými a obtížně přístupnými svahy, a naopak osluněnými náhorními plošinami. Poměrně malé území jedinečně zachovalých lesů tak obývá nesrovnatelně víc druhů rostlin, živočichů a hub než na jiných místech České republiky. Pro to, abychom zdejší přírodní bohatství uchovali a předali je budoucím generacím, potřebujeme udělat de facto jedinou změnu, a to upravit hospodaření v lesích tak, aby byla na prvním místě ochrana a obnova zdejší přírody. Výhodou je, že skoro 98 procent území navrhovaného národního parku jsou státní pozemky,“ poznamenal ministr Petr Hladík.

thumbnail-Mapa.jpg

Celková rozloha navrhovaného národního parku Křivoklátsko je 116 km2, což je zhruba šestina stávající chráněné krajinné oblasti. Území, které bude nově spadat do této kategorie, zahrnuje centrální část Křivoklátska s přírodě blízkými lesy, sevřenými údolími, skalami i vrcholy se vzácnou květenou.

„Vyhlášení národního parku na Křivoklátsku podporuje řada odborníků. Za krásami Křivoklátska jsme s rodinou vyrazili o prázdninách na kolech právě sem, abychom mohli zdejší přírodu obdivovat. Uchvátily nás třeba Týřovické skály, které budou do národního parku zahrnuty,“ doplnil ministr.

65a000ea9ff48ministr.jpg

S ženou Zuzanou na Křivoklátsku.

Národní parky jsou přínosem nejen pro přírodu, ale i pro společnost, například Krkonošský národní park (KRNAP) nechal k 60. výročí od založení zpracovat výzkum, který mapuje spokojenost obyvatel i návštěvníků národního parku s jeho správou. Podle názoru dotazovaných si Správa KRNAP zaslouží pochvalu především za ochranu přírody a údržbu turistických stezek, ale i za pořádané akce, usměrňování návštěvnosti i vztah k rezidentům.

Krušné hory: náš dluh přírodě

Krušné hory jsou jedinými českými horami, které doposud nemají ucelenou ochranu. Reprezentují přitom evropsky unikátní krajinu s vysoko položených plošin s mozaikou lesů. I přes dlouhodobé zásahy člověka, které byly spojeny například s těžbou, či takzvanými kyselými dešti, se krajina Krušných hor vyznačuje poměrně velkým podílem přírodě blízkých ekosystémů. Nachází se zde dvě ptačí oblasti, 15 evropsky významných a 44 maloplošných zvláště chráněných území. Unikátní jsou zdejší bučiny a suťové lesy. Pokud by Krušné hory byly vyhlášeny, pak by se jednalo o největší CHKO v České republice.

Půl století čeká Soutok na velkoplošnou ochranu

Další oblastí, která by měla být vyhlášena jako CHKO, je soutok Moravy a Dyje na jižní Moravě. Díky ní máme v Česku největší komplex lužních lesů ve střední Evropě. Území Soutoku je od roku 2003 součástí sítě mezinárodně významných mokřadů podle Ramsarské úmluvy, náleží do evropské soustavy Natura 2000 a na seznam světového dědictví UNESCO. Snaha o vyhlášení CHKO Soutok se datuje od roku 1972.

„Za zvlášť cenné považuji oblasti národně i mezinárodně významných mokřadů, které jsou v České republice na Soutoku a v Krušných horách, právě proto v těchto územích chceme vyhlásit CHKO. Proběhlo téměř tři sta jednání s obcemi, hospodáři a nejrůznějšími spolky a myslím, že se podařilo připravit návrh, který představuje opravdu širokou shodu v regionu. Vím, že místním obyvatelům leží osud zdejší lužní krajiny na srdci. Uděláme proto vše, aby se zachovala do budoucna i pro příští generace. Zkušenosti z jiných chráněných oblastí ukazují, že udržitelný rozvoj regionu přináší benefity nejen přírodě, ale i místním lidem,“ konstatuje ministr životního prostředí Petr Hladík s tím, že CHKO by mělo vzniknout do konce roku 2024.

65a002ddbf858Foto-2.jpg

S hejtmanem Janem Grolichem na Soutoku.

Soutok Moravy a Dyje je také domovem mnoha druhů rostlin, hub a živočichů – například v roce 2018 byl popsán zcela nová druh brouka, kožojed moravský. Vyskytuje se tu na 250 druhů ptáků, žije zde 80 % z našich původních druhů ryb, některé z nich nelze nikde jinde v naší republice spatřit.

V České republice jsou nyní 4 národní parky, 26 chráněných krajinných oblastí, 126 národních přírodních památek, 120 národních přírodních rezervací, 1603 přírodních památek a 818 přírodních rezervací, některé z nich jsou součástí 41 ptačích oblastí či 1112 evropsky významných lokalit.