Milé ženy-in, je tu dneska poněkud mrtvo, tak to trochu oživíme soutěží.
Bude to jednoduché především pro ty z vás, které mají rády kytičky a hlavně stromečky. Vaším úkolem bude odhalit, kdože to o sobě mluví v následujících odstavcích. Protože se jedná o strom, který má celou řadu druhů, bude mi stačit jen rodové jméno (jako třeba „smrk", netřeba psát „smrk ztepilý").
Soutěž začíná právě teď a končí - protože zítra drží svátek i Žena-in -  až ve středu v 8.00 ráno. Odpovědi nepište pod článek, ale
SEM! Jako obvykle platí, že odpovídat můžete jen jednou.

A o co se hraje? Vylosovaná autorka správné odpovědi se může těšit na krabičku bambuckého másla bio Karité od Saloos naturkosmetic, luxusního tělového balzámu, který bude rozmazlovat vaši pokožku při všech možných příležitostech.

Tak, a teď už dejme slovo soutěžnímu stromu:

„Jsem jehličnan a ne ledajaký - vznikl jsem už velmi dávno, před 150 až 240 miliony let. Můžu být buď chlapeček, nebo holčička, přičemž holčičky jsou obvykle větší než kluci. V přírodě dorůstám značné velikosti (60, 70 m i víc), můžete se se mnou ale setkat i v domácnostech jako s ozdobnou pokojovkou. Ve vašich domech a bytech se mi daří docela dobře, jen tam nesmíte mít moc přetopeno. 
U některých mých druhů začínají větve už od země a zůstávají po celý život; jiní kolegové se ale s přibývajícím věkem stávají nerudnější, větve shazují a jen na vrcholu si ponechávají nevelkou korunu ve tvaru okolíku. Ovšem úplná bomba jsou moje šišky -  můžou být větší než lidská hlava. Moje semena jsou velmi výživná a jsou oblíbenou potravou zvěře, ve svém jídelníčku je ale využíváte i vy, lidé.
Moje dřevo se těží především pro stavebnictví, pryskyřice je zdrojem éterického oleje a využíváte ji v parfumérii a v medicíně. Mě to nevadí, jsem rád užitečný, jen když to s těžbou nepřeženete. Svůj název jsem dostal podle domorodého kmene, který dodnes můj kraj obývá. Podobně byla podle těch divochů pojmenována i celá provincie, město a řeka.
Tak už víte, kdo jsem?"

Reklama