mum

V mládí vás pořád napomínala, divně seděla v křesle a občas měla nepřiměřené reakce. A strašně pomalu chodila a občas byla nespravedlivá. Kdo? No přece vaše matka. A vy jste se zařekla, že nikdy nebudete taková jako ona.

Děti potřebují své vzory, a kdo jsou jimi mocněji než vlastní rodiče? A že vás možná v dětství a mládí pěkně štvali, že? Jejich řeči, gesta, stokrát omleté výchovné průpovídky, kontrola, jejich nos stále nastrčený do vašich věcí i pokojů, věčné dovolování, zákazy, příkazy a povinnosti.

Ta matka je děsná

Mě moje matka občas strašně štvala. V době středoškolských studií mi připadala nemoderní a byla jsem si jistá, že vůbec neví, která bije. A přitom si osobovala právo mi stále říkat, co a jak mám dělat. Její hlavní kritérium mého hodnocení byly známky ve škole, a od toho se odvíjelo všechno ostatní. Neučila jsem se ale tak špatně (i když občas nějaká ta koule byla), takže ona se zaměřila na zlepšování mých výsledků. Každý víkend jsem proto musela vstávat v osm hodin ráno a celé dopoledne se učit.

Dělala jsem to tak, že jsem si otevřela učebnici, do ní vložila knížku, sedla za psací stůl a celé dopoledne si četla. Když mě přišla zkontrolovat, stačilo obrátit pár stránek a předstírat, že mě strašně zajímá například rozdíl mezi jednosměrným a střídavým proudem. Zkráceně – ať mě prudila sebevíc, nikdy jsem se kvůli ní neučila ani o minutu déle, než jak bych činila, kdyby mi dala pokoj. Po maturitě jsem si strašně oddechla, ale ještě celé roky trvalo, než se mi přestal zrychlovat tep při každém slově, které obsahovalo po sobě jdoucí hlásky uč.

Křeslo a vztek

Další vlastnost, kterou jsem nesnášela, byly matčiny záchvaty vzteku. Dokázala kvůli banalitě tak vypěnit, že jsem si někdy myslela, že se zbláznila. Vzpomínám, jak jsem nedovřela láhev s limonádou a ona vyprchala. To, co jsem si o sobě pak vyslechla, se hodilo spíš na retardovaného masového vraha, ale ona si ulevila a za chvíli zas byla jako beránek. Ale byla to taková křivda a tak jsem jí v té chvíli pohrdala! Stále mi opakovala, že si všechno to trápení, které ona se mnou má, jednou sama zažiju na vlastních dětech, a potom teprve budu vědět, o čem mluví.

Do třetice mě hrozně dráždilo, jak sedí v křesle. Vždycky si dala nohy pod sebe a paty jí vyčuhovaly buď z levé, či pravé strany. Tvářila se u toho vždy jako nešťastné ptáčátko a mně tím šla strašně na nervy. Kolikrát jsem si v té době říkala, že nikdy nebudu jako ona! Že se svými dětmi budu ta nejlepší kamarádka, které se budou moci se vším svěřit, a ona s nimi poleze po stromech krást sousedům hrušky. „Nikdy je nebudu napomínat a prudit s učením a budu moderní matka – teda spíš starší sestra, která z nich vychová svobodomyslné intelektuály se smyslem pro humor,“ táhlo mi hlavou při mých plánech.

Všechno je jinak

Pak jsem se stala matkou. Ke změně postoje samozřejmě nedošlo přes noc. S výchovou jsem začala přesně tak, jak jsem si předsevzala. Úspěch to mělo pouze do té doby, než se z dítka nestala ona svobodomyslná osobnost, která má na většinu věcí jiný názor než já. A tak jsem začala zuřit. Na první nepřiměřený záchvat vzteku si vzpomínám, když dcera přišla domů se zničenými drahými sandály, ve kterých se schválně procházela v rozteklém asfaltu.

Bylo jí asi deset a já na ni řvala tak, že se nejen rozbrečela, ale klepala se celý večer. Když ze mě ten běs opadl, první, co mi došlo, bylo, že jsem jako moje matka. Bylo to hrozné poznání, vždyť jsem touhle vlastností tak pohrdala! Tenkrát jsem se dceři ještě omluvila, ale přiznávám, že to nebyl záchvat poslední. Samozřejmě, že mě v té chvíli nenávidí, a já vím, že to dělám špatně, ale jsem vždycky tak rozzuřená, že se nedokážu ovládnout. Tak to asi cítila tehdy i matka.

Učení, generací mučení

Proč na ni řvu? Asi se divit nebudete, ale většinou kvůli učení. Za celé roky ji nevidím při nějaké vzdělávací činnosti a strašně se bojím, že z ní nic nebude. Co když propadne? Co s ní? Je to hrozný stres, zvláště když se ani svobodomyslně nenamáhá učení předstírat tak, jak jsem to dělala kdysi já! „Počkej, všechno si to jednou zažiješ s vlastními dětmi a pak poznáš, o čem mluvím!“ Ječela jsem na ni nedávno. „Jestli na mě řveš, nebo ne, je stejně jedno. Budu se učit, jak chci já, nic s tím neuděláš,“ odpověděla mi klidným a vyrovnaným hlasem. „Ta drzost, tohle bych si ke své matce já nikdy nedovolila. Jak to se mnou mluvíš?“ Nadechla jsem se k další záchvatové vlně a zarazila na týden kapesné.

Poznání

Ano, začínám být kopie své vlastní matky, a to hlavně těch vlastností, které jsem nejvíc nesnášela. Na druhou stranu jsem její chování začala chápat! Opravdu až díky vlastnímu dítěti vím, o čem tenkrát mluvila. O strachu, bezmoci, ale i lásce. Kdyby jí na mně nezáleželo, tak by přece tolik neřvala!

SOUTĚŽ!! Napište nám do diskuse, jak je to s vámi a vaší matkou.  Děláte věci, které jste dřív na ní nesnášela? Nebo naopak děláte ty pozitivní? Dvě z vás získají vtipnou knihu nakladatelství Fragment „Pomoc, měním se ve svou matku!“

 

Reklama