Shodou okolností jsem byl nedávno donucen poslouchat Radio City a zjistil jsem, odkud se berou všichni špatní poétové – opisují od popařů.

Je to tak a je to strašné. Lid se sice musí bavit, ale když slyším ty hrůzy, které bez nějakého hlasového školení pořvávají naše cereblitky z populárního českého rádia aspoň třikrát denně (to je specifické na tomto rádiu, které nehraje snad více než 50 písniček za celý týden), jsem si zcela jist, že nechci být lid.

Idiocie textů na straně jedné a bohorovná jistota, že posluchač je kretén, dělá z českého popu opravdový dům hrůzy (kašírované strašidelné atrakce nevzbuzují strach, ale nutkání ke zvracení).

Napadá mne tedy, že by se nějaké médium mělo chopit oné bohulibé a zcela nutné činnosti a vyhlásit soutěž o nejdebilnější text znějící v poslední době z rádií. Když jsem třeba poprvé slyšel, že Touha je zázrak, kámo, zázrak od Dana Landy, který to opakuje pořád dokola s takovou jistotou, že by mu uvěřil možná i pudl po lobotomii, netušil jsem, že Landa, který je sice za zenitem svého zenitu, je ještě mistrem textu.

Přišly daleko horší šoky. Co si myslím o skupině Divokej Bill nebudu psát, protože by mě pak oni „muzikanti“ mohli zažalovat za urážku na cti. Řeknu jen tolik, že neumí ani hrát ani zpívat, ale to už na české hudební scéně léta nevadí. Dokonce i tito diletanti se ale překonali svojí písní Čmelák. Ta je plná objevných informací pro slabší sociální vrstvy, které se dovídají, že kluci z Divokýho Billa už jsou za vodou a nemusí chodit do práce, ale možná (to je jen jedna z interpretací) mají pohlavní styk s ovcemi:

Žiju si jako v pohádce,
když nechci nejdu do práce,
venku se pasou ovce
dělá si každá, co chce.
Pošeptáš mi, co Tě láká,
a to je pro čmeláka,
co broukal si v klidu svůj part,
najednou malá louka a...

Start, pro všechny první třídu...

Navíc je důležité zdůraznit, že celkový dojem z tohoto čehosi (píseň to není) je umocněn absencí melodie a zcela neskutečným frázováním, které by lépe zvládl už i dnes zmíněný pudl po lobotomii. Odrecitovat do rytmu verš a to je pro čmé-lá-ká je pro onoho umělce nadlidský výkon.

Největší zlo ale přišlo, jako už tolikrát, z východu. Nejhorší text, který se za posledních deset let objevil v rádiích a získal popularitu mas (nevím, jak takové masy vypadají, a ani to vědět nechci), má na svědomí seskupení Peha. Jejich zpěvačka má sice rozhodně lepší hlas než celý (celej) Divokej Bill, ale to má na druhou stranu i moje kočka. Co ovšem nemá Peha v pořádku, to je soudnost. Jejich text je neskutečně radioaktivní a vyznačuje se ne polovinou, ale dokonalou absencí celé šedé kůry mozkové. Kamarád o něm dokonce prohlásil, že po jeho vyslechnutí už jeho život nikdy nebude stejný. Nedivím se mu, i já mám nutkání rvát si vlasy, kdykoli jej zaslechnu. Nedá se nic dělat, musíme znečistit stránky Ženy-in:

Spomaľ

Za niečím krásnym
tak rýchlo, ako sa dá,
do tvojich básni
márne rým hľadám.

Za niečím zvláštnym
do záhrad, kde nie je kríž,
kam sa to blázniš,
nestíham s tebou ísť.

Refrén:
Spomaľ, máš privysokú rýchlosť,
vnímam ju len šiestym zmyslom,
máaaam závrat,
náhlim sa po tvojom boku
a mám už dosť zbyťočných pokúť,
máaaam sa báť?

Za niečím stálym
tak rýchlo, ako to dá,
sa všetko máli
aj napriek výhodám.

Za niečím bájnym
do záhrad. kde nie je kríž.
kam sa to blázniš.
nestíham s tebou ísť.

Zejména začátek refrénu mi způsobuje srdeční arytmii, ale zbytek textu rozhodně nezaostává. Něco tak strašného musel vymýšlet nějaký superzločinný mozek, který si to chtěl vyřídit s celým bývalým Československem.

Pokud se tedy najde někdo, kdo onu cenu začne udílet, rád bych byl u toho. Pokud ne, zorganizujme první ročník sami. Do diskuse mi prosím pište nominace, nezapomeňte na nejvypečenější verš, za který si zaslouží onen song nominaci. S cenou bych se nechal inspirovat u špatného překladu a nazval bych ji Hudební skřipec. Třeba se nám podaří něco rozpohybovat. A třeba taky ne.

Reklama