Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR a Společnost pro výživu vyhlašují v rámci boje proti dětské obezitě a nezdravému životnímu stylu českých dětí třetí ročník úspěšné a oblíbené soutěže O nejlepší školní oběd. Soutěž je určena školním jídelnám z celé České republiky. Ty se mohou přihlašovat na internetových stránkách www.ZijZdrave.cz do 31. května 2012. Letošním tématem soutěže je Nejoblíbenější jídlo vaší školní jídelny se zaměřením na zdravý životní styl.

žij zdravě

„Školní jídelny jsou spolu s domácím prostředím jedním z klíčových míst, kde se děti učí základům zdravého stravování a životního stylu. Ty je ovlivní na celý život a mají zásadní vliv nejen na jejich současný stav, ale i na rozvoj obezity nebo nadváhy v dospělosti,“ vysvětluje pediatr MUDr. Zlatko Marinov. Zdůrazněním kvality, výborné chuti a energetické vyváženosti školní stravy prostřednictvím soutěže O nejlepší školní oběd se Všeobecné zdravotní pojišťovna snaží zviditelnit školní stravování coby klíčového hráče v boji proti dětské obezitě. Zároveň inspiruje rodiče k akceptaci jídelen jako součásti správného stravování jejich dětí.

Soutěž spočívá v prezentaci kompletního poledního menu o třech chodech (polévka, hlavní jídlo s přílohou a dezert nebo salát) dle zadání. První kolo soutěže je korespondenční, ve druhém deset týmů vybraných odbornou porotou soutěžní menu uvaří a poskytne jej k degustaci. Zúčastnit se může každá školní jídelna, která je zapsaná v Rejstříku škol a školských zařízení a je provozována podle Vyhlášky č. 107/2005 Sb. Přihlášené pokrmy se musí běžně nacházet na jídelním lístku školní jídelny a cena porce nesmí překročit normou daný limit 34 korun.

žij zdravěŠkolní jídelny mohou přihlášky do soutěže zasílat do 31. května 2012. Finálové kolo proběhne 28. srpna 2012 v Brně. „V rámci preventivního programu Žij zdravě věnuje VZP ČR školním jídelnám, které se umístí na předních místech, finanční prostředky na nákup kuchyňského vybavení. První cena je ve výši 20 tisíc korun, druhá 10 tisíc korun a třetí 5 tisíc korun,“ říká Tereza Květoňová, vedoucí oddělení externí a interní komunikace Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR.

Přihlášku do soutěže O nejlepší školní oběd naleznete na www.zijzdrave.cz.

 

Reklama