Soutěž O nejlepší školní oběd pořádaná Všeobecnou zdravotní pojišťovnou ČR a Společností pro výživu vstupuje do závěrečné části. Do finálové desítky se probojovalo šest týmů z Čech a čtyři školní jídelny z Moravy, o vítězi se rozhodne 27. srpna 2013 v Praze.

Soutěž se koná v rámci preventivního projektu VZP Žij zdravě a záštitu nad ní převzal Magistrát hlavního města Prahy. Jejím cílem je upozornit na zvyšující se celospolečenský problém, který představuje dětská nadváha a obezita.

Odborná porota vybrala deset školních jídelen z rekordního počtu 88 přihlášených z celé České republiky. Finalisté připravili dle zadání kompletní obědová menu. Jídla musela být běžně zařazována na jídelní lístek, patřit mezi oblíbené pokrmy malých strávníků a obsahovat drůbeží maso. Cena jedné porce nesměla překročit normou daný limit 34 korun. Recepty jednotlivých školních jídelen hodnotila porota dle vhodnosti použitých surovin, technologického postupu přípravy, vzájemné sladěnosti výběru potravin, chutě či barvy a z nutričního hlediska.

jidO vítězi se rozhodne v úterý 27. srpna 2013 v prostorách školní jídelny pražské Základní školy Chelčického. Porotu budou tvořit vybraní žáci školy, zástupci Magistrátu hl. města Prahy, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Ministerstva zdravotnictví ČR, Asociace kuchařů a cukrářů i Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR.

Po úspěchu předchozích ročníků podporuje Všeobecná zdravotní pojišťovna školní stravování i letos. „Již tradičně jsme se rozhodli věnovat pozornost tomu, abychom přesvědčili děti i jejich rodiče o kvalitě školních obědů, což výraznou měrou přispívá k prevenci dětské nadváhy a obezity,“ říká Marta Řežábková, náměstkyně ředitele pro služby klientům Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR.

Ve finálovém klání se utkají tyto školní jídelny (v abecedním pořadí):

  • 1. Centrální školní jídelna Třebíč
  • 2. Mateřská škola Libocká, Praha 6
  • 3. Mateřská škola Na Korábě 2, Praha 8
  • 4. Mateřská škola V Žáčku 219, Klánovice
  • 5. Střední odborná škola, Polička
  • 6. Střední odborné učiliště U Krbu, Praha 10
  • 7. Školní jídelna Novolíšeňská, Brno
  • 8. Školní jídelna Základní školy Mánesova, Otrokovice
  • 9. Základní škola Na Sadech 375, Třeboň
  • 10. Základní škola Felberova, Svitavy

jidŠkolní jídelny, které se nedostaly do finálové desítky, mají od června šanci získat cenu laické veřejnosti v internetovém hlasování na stránce www.YesNeYes.cz. Hlasování končí 21. srpna 2013, vítěz bude vyhlášen v den finále v Praze. Škola, jejíž soutěžní menu získá nejvíce bodů, bude odměněna pohárem vítězů a herní konzolí Wii.

 

Reklama