hvězdíci„To naše dítě chvíli neposedí, to jsem zvědavá, jak vydrží dávat pozor ve škole,“ povzdychne si u zápisu do první třídy nejedna maminka. Jestli je vaše ratolest jak z hadích ocásků, je na místě zamyslet se nad tím, zda je jen o něco temperamentnější nebo trpí poruchou pozornosti.
Neposednost, hlučnost, roztěkanost, impulzivní jednání, špatné udržení pozornosti a potíže s koordinací jemné motoriky. To jsou nejčastější projevy syndromu ADHD, jež patří mezi hyperkinetické poruchy. Podle posledních výzkumů se tato porucha projevuje až u šesti procent dětí, přičemž častěji se vyskytuje u chlapců. Hyperaktivní děti mají problém dokončit rozdělanou práci, často zapomínají, dělá jim problém dodržovat dohodnutá společenská pravidla, jsou neobratní v komunikaci.

Čtyři písmenka

Poruchy ADHD se rozlišují podle projevů. První je AD - typ nepozornosti. Dítě s touto poruchou dělá často chyby z nepozornosti, není schopno soustředit se při hře, má organizační problémy, neposlouchá instrukce, protiřečí se, ztrácí věci, ruší je vnější stimuly, zapomíná, je citově labilní a impulsivní. Druhým typem je HD - tedy hyperaktivní typ. Takové dítě není schopno soustředit se při klidových aktivitách, vykazuje samo stimulující pohyby, nekoordinované rychlé pohyby v terénu navzdory překážkám, je netrpělivé, vyrušuje, vykřikuje, mívá poruchy spánku a je impulsivní.

Poruchy učení

Syndrom ADHD je nejtypičtější poruchou chování, které patří obecně do vývojových poruch. Vedle toho sem samostatně řadíme poruchy učení. O čem je řeč? Mezi nejčastěji užívané diagnózy patří dyslexie (porucha čtení), dysgrafie (porucha psaní), dysortografie (potíže s pravopisem), dyskalkulie (problémy s počítáním) a řada dalších. Ačkoli spolu obě skupiny zdánlivě tak úplně nesouvisí, odhaduje se, že asi 15% dětí s ADHD trpí zároveň právě těmito přidruženými poruchami učení.

Důležité kyseliny

V souvislosti s ADHD se často mluví o výživě a životním stylu dětí. Lékaři připomínají, že významnou roli hraje kyselina DHA (kyselina dokosahexaenová), která má zásadní vliv na správný vývoj mozku a mentálních schopností dítěte. Tato látka vytváří až 20% šedé kůry mozkové. Pokud má této látky mozek dostatek, děti jsou pak pozornější, soustředěnější, lépe se učí a pamatují si. A to platí jak pro batolata, školáky i vysokoškoláky.

Řešení? Více ovoce, zeleniny a ryb!

Kde vzít DHA? To je ta nejdůležitější otázka. Naše tělo si tuto kyselinu totiž neumí samo vyrobit. Proto ji musíme přijímat ve stravě a v tom bývá většinou háček. Nejbohatším přírodním zdrojem DHA je rybí tuk. A dostatečný přísun dětem zajistí alespoň dvě porce (to je asi 240 g) tučného rybího masa týdně, což se podaří jen málokomu. Průměrný Čech sní totiž 5,5 kg ryb za rok, což je málo. Dříve se podával rybí tuk po lžičkách, což si dnešní děti vůbec neumí představit. Na správném fungování nervové soustavy se také podílí vitaminy, mezi nimiž jsou asi nejdůležitější B1, B6, B12 a kyselina listová (vitamin B4). Jsou mimo jiné důležité pro pevné nervy. Podporuje schopnost soustředit se, jeho dostatek omezuje nervozitu. Hlavními zdroji vitaminů skupiny B jsou hlavně obiloviny, celozrnné pečivo, luštěniny, ořechy, sója, listová zelenina, mléko či maso.

Hvězdíci pro chytré hlavičky

Ideálním řešením, jak zajistit vašim dětem dostatečný přísun DHA jsou Hvězdíci. Jde o doplněk stravy vyráběný z přírodního rybího tuku, ale chuť a zápach ryby jsou nahrazeny příjemnou chutí sladkých pomerančů. Jedna tobolka denně významným způsobem přispěje ke správnému duševnímu vývoji dítěte. S Hvězdíky se mohou děti seznámit na webu www.hvezdici.cz. Najdou tady i spoustu her pro a začátek školy pro ně pak bude daleko zábavnější.

Co všechno Hvězdíci dovedou?

Želatinové tobolky Hvězdíci pomáhají doplňovat příjem DHA, hvězdícidůležité omega-3 nenasycené mastné kyseliny, která:

  • příznivě podporuje správný růst a vývoj mozku dítěte
  • příznivě působí na rozvoj mentálních funkcí dítěte
  • podporuje soustředění, paměť a proces učení
  • pomáhá udržovat psychickou vyrovnanost

Více na www.hvezdici.cz

Budoucí prvňáčky potěší projekt Školák Hvězdíci 2011

Společnost Walmark, a. s., jako generální partner projektu Školák zajistí spolu s dalšími partnery, že 85 000 českých prvňáčků získá u zápisu krásný dárkový kufřík na výtvarné potřeby. Doplněk stravy Hvězdíci pro rozvoj mozku dítěte, podporu soustředění a procesu učení perfektně doplňuje projekt zaměřený na rodiny s dětmi, které vstupují do 1. tříd základních škol. Při zápisech do 1. tříd, které probíhají v celé zemi od 15. 1. do 15. 2. 2011, tak budou k vidění pyšní budoucí školáci vybavení originálními kufříky s Hvězdíky.

Reklama