Někdo je na své jméno hrdý, jinému přináší už odmala trauma. Nebo v lepším případě úsměvné historky, kterými se baví jeho okolí a možná po čase i on sám. Vzpomínáte třeba na hlavního hrdinu filmové trilogie Fotr je lotr Gaylorda Jebala v podání Bena Stillera? Jméno ani příjmení si zkrátka nevybíráme, povzdychnete si možná. Není to ale tak docela pravda. Stačí zajít na matriku. Možnost změnit si příjmení zachránila Marii (26) kariéru i klidný spánek. Narodila se totiž v rodině Šoustalových.

„Kdybych se nerozhodla být učitelkou, ale dělala nějakou anonymní práci, asi bych se ke změně jména nikdy neodhodlala. Po dvacítce jsem se s ním i celkem vyrovnala. Jenže dovedete si představit, jaký respekt bych měla před partou puberťáků? Posměšků a narážek jsem si užila až až jako suplentka. Často se mi stávalo, že jsem se ještě dlouho po zvonění v kabinetu odhodlávala jít do třídy,“ vzpomíná na krušné začátky za katedrou mladá pedagožka. „Nejdřív jsem si říkala, že se brzo vdám a bude po starostech. Jenže vážná známost pořád nikde. Tak jsem se odhodlala a zažádala o změnu příjmení na úřadě. Šlo to až překvapivě hladce. Paní na matrice s tím nedělala žádné průtahy. Jen se na mě chápavě podívala a podala mi formulář,“ popisuje Marie, dnes už Nováková. Pak stačilo jen vyplnit žádost a předložit ji společně s rodným listem, občanským průkazem a stokorunou.

Změna příjmení má svá pravidla

příjmeníNe vždy ale změna proběhne tak hladce, jako je tomu u příjmení hanlivého, výstředního, směšného, zkomoleného nebo cizojazyčného. Předem odsouzena k zamítnutí je žádost ve chvíli, kdy si jakožto žena budete přát změnit jméno na mužské a naopak. Neuspějete ani se jmény zkomolenými, zdrobnělými nebo domáckými a nesmíte se jmenovat ani jako váš žijící sourozenec, pokud máte společné rodiče. Může se také stát, že vás úředníci pošlou za znalcem, aby vyhotovil posudek. To třeba v případě, že vzniknou pochybnosti o správné pravopisné podobě jména.

Nechce si vás vzít?

Se změnou příjmení má zkušenost také Kateřina. Ta ovšem z čistě praktického důvodu. „Chtěla jsem se jmenovat stejně jako moje děti,“ vysvětluje osmatřicetiletá maminka dvou malých holčiček. „Přítel už jednu svatbu absolvoval, takže mi rovnou řekl, že si mě nevezme. Bylo mi to líto, ale po těch letech jsem si zvykla. Nebo to alespoň všude tvrdím. Jsem totiž člověk, který si potrpí na tradice. Nejvíc mě trápilo, když bylo nutné někde diktovat naše jména a přetrpět udivené soustrastné pohledy. Jako bych slyšela tok jejich myšlenek – „Tak on si tě, chudinko, nechce vzít?“ nebo „Bůh ví, s kým ty děti vůbec má“. Pak mi kamarádka poradila, že není problém změnit si jméno. Přišlo mi to jako báječný nápad. Manžel neměl nic proti tomu, abych si vzala jeho jméno, a dokonce mi i koupil snubní prstýnek,“ svěřuje se.

Známí, nebo neznámí?

Příjmení mění také celebrity. Tedy ještě předtím, než se jimi stanou. Víte například, kdo se narodil jako Mark Sinclair Vincent? Nikdo jiný než fešák Vin Diesel. Také jméno Demi Moore je snáze zapamatovatelné než původní Demetria Gene Guynes. A to už ani nemluvíme o Eltonu Johnovi, ani jemu se Reginald Kenneth Dwight nezdálo pro hvězdnou kariéru vhodné. Jména si rádi mění také české hvězdy, i když většinou jen před svými fanoušky. V občanských průkazech byste našli jejich jména vlastní. Málokdo tak ví, že například Michal David je ve skutečnosti Vladimír Štancl, Annu K. zase moc lidí nezná jako Luciannu Krecarovou a Vojta Dyk se kdysi přestavoval jako Vojta Pytlík.

Jak je rozmanitý český jazyk, tak široká paleta je i v oblasti příjmení. Zajímá vás, kolik lidí se jmenuje jako vy? Nebo kde žije nejvíce Nováků? Zkuste zavítat sem: www.kdejsme.cz

Máte i ve svém okolí adepta na změnu příjmení?

Přečtěte si také:

Reklama