Helena žije s manželem a třemi dětmi ve dvoupatrovém domě, kde celkem čtyři byty sdílí poměrně rozlehlou oplocenou zahradu. Zprvu se vše jevilo naprosto ideálně. Se sousedy byla domluva, a tak si rozdělili, který kout bude která rodina obývat. Někdo měl v plánu za zahradě grilovat, někdo si postavil pískoviště, někdo bazének. Jelikož je Helena vášnivá zahradnice, využila kus půdy v tomu, aby si založila záhony.

629dfc713f8bfobrazek.jpg
Foto: Shutterstock

„Zasadila jsem si na společné zahrádce jahody, hrášek, rajčata a bylinky a později cukety a patisony. Do budoucna bych ráda pěstovala i melouny, i když je mi jasné, že pro ně naše podnebí není úplně ideální. Vše se zdálo jako skvělý nápad – děti si hrály s dětmi od sousedů, manžel griloval nebo četl na lavičce pod rozhlehlým stromem, pořádaly se veselé večery za účasti všech sousedů a já trávila volné víkendy na záhonech, které nám plodily čím dál více. Chyba se stala ve chvíli, kdy jsem loni v létě nabídla sousedovic dětem, že si mohou natrhat do mističky jahody – měli jsme jich totiž opravdu hodně. Možná potom celá jejich rodina pojala podezření, že je náš záhon volně přístupný pro všechny jako nonstop otevřený supermarket,“ popisuje Helena.

Od té doby si začala všímat, že jí její pracně opečovávaná úroda mizí. Začalo to pár kusy – zmizela jedna cuketa, tři rajčata, trochu bylinek a tak podobně. Ovšem ve chvíli, kdy kdosi očesal naprosto všechen hrášek, který se urodil, a následně i polovinu cuket, došla Heleně trpělivost. „Jednoduše jsem si začala více všímat a trochu nenápadně koukat za záclonou. Docela mě šokovalo, když jsem dva dny po sobě viděla sousedovic rodinu, jak bez zeptání a požádání sklízí patison, cukety a rajčata. Nikdy by mě nenapadlo, že něco takového budu muset mezi dospělými lidmi řešit. Nejde o tu trochu zeleniny, ale spíš o princip. Ani se nesnažili být jakkoliv nenápadní – prostě si vzali, co se jim líbilo a hodilo,“ míní.

Helena se tedy odhodlala k nepříjemnému rozhovoru a promluvila si se sousedkou. Slušně jí vysvětlila, že například hrášek a jahody pěstuje převážně pro potěšení svých dětí a že sice nemá problém se rozdělit, ovšem nepřeje si, aby úrodu kdokoliv sklízel bez jejího vědomí. „Jestli jsem čekala třeba omluvu, nebo že se dotyčná bude cítit trapně, přepočítala jsem se. Řekla mi, že jsem lakomá a vůbec nechápe, o co mi jde. Vždyť plody stále dorůstají a my přece o těch pár cuket nezchudneme. To mi opravdu vyrazilo dech. Pohádaly jsme se a vzájemné sousedské vztahy dost ochladly. To by mi asi tolik nevadilo, nejhorší je, že za týden jsem je na zahradě nachytala znova. Požádala jsem je tedy, aby mi všechny plodiny vrátili. Načež mi sousedka nepřátelsky odpověděla: Sežer si to, a následně odkráčela středem. S počínajícím létem se čím dál více děsím, co zase budeme letos řešit,“ říká Helena.

zdroj: respondentka Helena

Čtěte také: