Říká se, že dobré sousedské vztahy jsou nad zlato. No, musím říct, že přinejmenším ke klidnému životu jsou hodně důležité. Když jsme se stěhovali do nového bytu, byli jsme nadšení. Velký, prostorný a prosvětlený byt na klidném místě se zdál jako skvělá koupě. Ani nevím, proč jsme se tenkrát vůbec nezajímali o to, jaké budeme mít sousedy.

A že se jich tu sešla celá elita. Naproti máme rodinu se dvěmi dětmi. Maminka je velmi dominantní a neustále dává všem doma i v doslechu okolo, tudíž do přízemí, najevo, kdo je doma pánem. Na děti řve tak, že se bojí i naše děti, ač doma v bezpečí. Jejich děti jsou vystresované, uplakané a vděčné za každé vlídné slůvko.

Nad námi bydlí rodina se čtyřmi dětmi. Sama mám děti, takže respektuji denní honičky a hraní fotbalu. Lustr máme přidělán napevno, tudíž nám ten dupot nějak nevadí. Veseleji bývá o víkendu, kdy maminka odjíždí na návštěvu ke svým rodičům, čtyři děti většinou zůstávají doma pod dozorem tatínka a začíná jim “veget víkend”. Rány, které se tam odtud ozývají, občas nadzvednou úlekem z křesla i mě.

Večer pak tatínek vyráží na jedno zdravotní a děti si užívají volnosti zplna hrdla. Jednak si vyřizují týden střádané účty. Vyčítají si první poslední, nadávají si do těch nejhorších možných přízvisek a vůbec se asi dobře baví. Ne tak už my.

Pokud se maminka vrátí neočekávaně v sobotu večer, a ona to s velkou chutí a ráda občas dělá, nastává klid od dětského běhání a lítání a začíná hádka dospělých po návratu tatínka. Ten, posilněn moudrými radami svých kamarádů, vyčítá své ženě přehnanou péči o svou matku, ta jemu na oplátku nezodpovědnost vůči vlastní rodině. Začnou lítat talíře, padat těžké předměty, řítí se k zemi skleněné výplně dveří.

A pak se ve dvě ráno zametá, bouchá dveřmi, vysává vysavačem, který by mohl být použit jako ničivá zbraň, neb vaše bubínky to nemohou vydržet bez újmy. A ve finále se ještě pustí pračka. Ve tři ráno zní koncert ždímání a dozvuky hádky.

Když už sousedi nad námi vyrazí společně na víkend na chatu a my se těšíme na klidné dny, naši mladí sousedé, bydlící o patro, níž si uspořádají mejdan. A to mejdan se vším všudy. Domů se nám všemi možnými otvory, ať už okny, nebo skrze stoupačku na toaletě dere nezaměnitelné aroma marihuany. Pravdou je, že víc než cokoliv jiného je slyšet hlavně smích. Hromadné salvy smíchu, které se zdají být nekonečné a utichají až hodně pozdě k ránu.

Pořád jsme na tom, až na permanentní nedostatek víkendového spánku, celkem dobře.

Mirka 


A co vy? Jaké máte sousedy?

Reklama