Sousedy si (většinou) nevybíráme. Ne každý má to štěstí, že si se svým sousedem sedne.  A když vám takový soused, se kterým nemáte zrovna přátelské vztahy, kouká do soukromí, je to k vzteku. Ale co s tím? Můžeme tomu nějak zabránit?

Jak pozoruji na svých sousedech odnaproti, možnosti jsou různé. V malém rohovém domku se celá léta nic nedělo. Skoro jsem měla pocit, že tam nikdo nebydlí. Až poslední dobou se rozběhly stavební práce. Obyvatelé domu opravili střechu, zeď okolo domu a zkultivovali zahradu. Domek má uzavřený dvorek a naprosté soukromí… Až na jedno okno, kterým další soused sleduje veškeré dění ve dvoře. A nejen sleduje, ale i aktivně hlásí příslušným úřadům, co se na stavbě děje.  

To se samozřejmě nelíbilo obyvatelům domku a rozhodli se pro radikální řešení. Do výše sousedova okna postavili lešení a na ně připevnili velkou plechovou desku, která mu brání výhledu do dvora.

plech

Soused na to šel mazaně. Lešení není pevnou stavbou a je na jeho pozemku, takže nikdo nemůže nic namítat

plech

Jak by se vám líbilo, kdyby před vaším oknem vyrostla taková „opičárna“?

Deska je natolik daleko, aby mu nestínila, ale zase dost blízko, aby znemožnila „šmírování“.

Na jednu stranu mi to přišlo komické, na druhou smutné, že si musí chránit soukromí tímto způsobem. Ale je to vůbec zákonné? Můžu zamezit sousedovi ve výhledu?

To by mě moc zajímalo a možná i vy hledáte odpověď na tuto otázku. Třeba jste vy na straně „poškozeného“ a někdo vám brání ve výhledu. Jakou máte šanci se bránit? Na to jsem hledala odpověď u stavebního odboru.

Stavební odbor

...by to řešil v případě, že by se jednalo o stavbu - stavbou se rozumí dům, zeď, komín, ale i billboard. Pokud nejde o stavbu, ale odstranitelnou překážku, což je i v tomto případě, není to v jeho pravomocech.

Co na to policie?

Policie by se tímto případem zabývala, pokud by se soused cítil ohrožen a bál by se o svůj majetek. Po lešení by se mohl vyšplhat zloděj, rozbít okno a přelézt do něj. Ale lešení je natolik vratké a daleko od okna, že je tato možnost nepravděpodobná.

Zbývá soud.

Poslední možností, jak vyřešit tento spor, je obrátit se na soud, aby rozhodl, kdo je v právu. Zda soused, který chrání své soukromí, nebo ten, který nemá výhled  ze svého okna.

Zeptala jsem se právníka, ale ten se zdráhal dát mi jednoznačnou odpověď. Záleželo by na tom, koho by zastupoval. Která strana by byla žalující a která žalovaná?

Ale stálo by to za ty peníze? Nebylo by lepší se domluvit?  

Vzpomněla jsem si na naše sousedy na chalupě. Jejich kuchyňské okno je nasměrováno k nám. Taky bychom tam mohli zasadit strom, nebo keř, aby k nám neviděli. Ale proč bychom to dělali? Když náhodou odjedeme a zapomeneme zhasnout nebo zamknout garáž, soused zavolá a upozorní nás. Díky sousedovu oknu si ani zloději tolik netroufnou…

Ale uznávám, že každý nemá to štěstí na dobré sousedy

Čtěte také:

Reklama