„Můj bratr byl vždycky ve všem lepší. Já se musela snažit alespoň na trojky, on měl samé jedničky s minimální snahou. Vynikal nejen ve škole, ale i ve sportech, zatímco já si radši zalezla do postele s knížkou. Celé dětství jsem na něj žárlila, protože mi přišlo, že ho rodiče upřednostňují. Někdy jsem si připadala, že jsem snad adoptovaná. Všechno se točilo kolem něj, kolem toho, kdy má tréninky apod. Rodiče si do něj promítali vlastní nenaplněné sportovní ambice. Poznamenalo mě to a rodičům jsem se postupně odcizila ještě víc. Ani v dospělosti s nimi nemám úplně nejlepší a blízké vztahy a s bráchou se vídám jen na povinných rodinných oslavách jednou za čas,“ svěřuje se třiatřicetiletá Iva.

jel1.jpg
Foto: Shutterstock

Na význam rozdílného přístupu rodičů k dětem a upřednostňování jednoho sourozence nad druhým poukazují i výzkumy. Například autoři průzkumu zveřejněného v odborném periodiku Journal of Social and Personal Relationships přišli se zjištěním, že lidé, kteří v dětství necítili od rodičů stejnou náklonnost, jaká se dostávala jejich sourozencům, vnímají sami sebe více negativně, mají nižší sebevědomí a také větší problémy s navazováním a udržením si romantických vztahů. Rovněž mohou lidi kolem sebe vnímat více jako rivaly. A to pro své děti snad žádný rodič nechce.

Aby byla rivalita a žárlivost mezi sourozenci co nejmenší, je vhodné se řídit několika radami, které napomohou tomu, že se budou obě děti cítit stejně milované.

Dělte povinnosti 
Pokud máte dceru a syna může být kamenem úrazu rozdělování ženských a mužských rolí. Dívku určitě nepotěší, když to bude vždy ona, která musí po večeři umýt nádobí a matce o víkendu pomáhat s úklidem, zatímco syn si užívá zábavu s otcem v dílně. Vedete-li děti k tomu, aby v domácnosti pomáhaly, dělejte to spravedlivě a střídejte jim činnosti. Buď to můžete nechat na domluvě mezi nimi a pokud to nefunguje, dávejte jim pravidelně losovat papírky s úkoly jako vynesení smetí, mytí nádobí apod.

Dělte zodpovědnost
Děti mají tendenci házet vinu jedno na druhé. Pokud se snažíte urovnat dětský spor, neviňte jen jednoho ze sourozenců, protože vám druhý tvrdí, že za to může právě on/ona. Ke sporu jsou obvykle potřeba dva. Řešte ho racionálně a vyslechněte si obě verze, aniž byste hned vynesli rozsudek. To, že si většinou začíná Pepíček nemusí nutně znamenat, že si tentokrát nezačala Anička. Pokud je to jen trochu možné, nechce děti, aby si spor mezi sebou vyřešily samy (samozřejmě ne fyzicky). V případě potřeby svolejte rodinnou radu a pokuste se o problému společně diskutovat. 

Nezametejte žárlivost pod koberec
Pokud jedno z dětí projeví žárlivost a řekne, se se domnívá, že s ním není zacházeno stejně, nezlehčujte to. Vyslechněte si ho, promluvte si o svých pocitech, vysvětlujte a hledejte společné řešení, jak mu můžete od těchto pocitů ulevit.
je2.jpg
Foto: Shutterstock

Nesrovnávejte
Někdy to může být těžké, ale vyhnout se srovnávání jednoho sourozence s druhým je základ. Každý člověk je unikát, každý vyniká v něčem jiném. Někomu jde lépe matematika, někomu čeština, někdo je nadaný na sport. Dítě je samozřejmě třeba motivovat k lepším výkonům, ale ne srovnáváním se sourozencem, ale spíše s jeho předchozími výsledky. Diskutujte s ním tedy spíše o tom, proč se v určitém předmětu nezlepšuje, jak mu můžete pomoci apod.

Pozor na přezdívky
Soukromé rodinné přezdívky mohou být roztomilé, ale pokud mají negativní konotaci, tak i zraňující. Zvlášť když nepříliš pozitivní přezdívkou častujete jen jedno z dětí. Třeba proto, že se déle počůrávalo apod.

Věnujte čas každému zvlášť
Jednou za určitý časový interval (záleží na vaší vytíženosti) věnujte den nebo třeba odpoledne jen jednomu z vašich potomků tak, aby se postupně střídali všichni. Vždy se zeptejte, co chce dotyčný dělat a udělejte si společný den plný aktivit, které má váš potomek rád. Nezapomeňte ovšem trávit čas i se všemi dětmi dohromady, aby se utužovalo vaše rodinné pouto.
je3.jpg
Foto: Shutterstock

Vysvětlujte
Pokud si situace vyžádala, že jste se zkrátka musela více věnovat jednomu dítěti, vždy dalším vysvětlete proč a nenechávejte je s jejich pocity nejistoty samotné. Ujistěte je, že v tom nehraje roli (ne)láska, ale aktuální okolnosti.

Čtěte také:

Reklama