mdz

Slavíte dnešní Mezinárodní den žen? Jestli jste na tento svátek zanevřely v domnění, že je to socialistický přežitek, vůbec nemáte pravdu. Ve skutečnosti jeho oslavou bojujete za svou rovnoprávnost s muži.

Dezorientovala vás zřejmě skutečnost, že se za našeho života vlastně úplně vytratily původní ideály svátku a oslavy probíhaly vždy tím, že se ten den nezkoušelo ve škole, v práci ženy od ROH vyfasovaly karafiát a chlapi měli dobrou záminku se večer zašít do hospody.

Ve skutečnosti je to ale den, kterým se má světu připomenout, že ženy nejsou nic méněcenného a hloupého, jak se jim muži několik tisíc let snažili namluvit, a mají stejná společenská i politická práva jako oni. Dnes by se dalo říci, že se jedná o genderový svátek na podporu rovných příležitostí a komunisté se k němu připletli tak nějak náhodou.

Kdy to začalo?

Historie Dne žen, jak se mu zpočátku říkalo, začala v roce 1907 ve Stuttgartu, kdy na prvním sjezdu socialistek  vystoupila rakouská delegátka a požádala o stanovení určitého data, kdy by se měly ženy každoročně veřejně sejít a požadovat volební právo. O to bojovaly takzvané sufražetky už od konce 18. století, ale zatím marně.

Tehdy ve Stuttgartu zůstalo jen u žádosti, ale ženy se bouřily i jinde. Rozhodující byl 8. březen 1908, kdy proběhla v New Yorku stávka rozzlobených švadlen. Tehdy se ještě nic nedělo, ale na první mezinárodní ženské konferenci v Kodani v srpnu 1910 konečně prosadila německá socialistka Clara Zetkinová pořádání mezinárodního svátku, ale ani tehdy se ještě nerozhodlo, kdy to bude. To oficiálně vyhlásil až V. I. Lenin v roce 1917, kdy po svržení cara a nástupu k moc ženám volební právo skutečně zajistil. Bylo to právě na počest výročí stávky švadlen v USA, zároveň se na toto období datuje i velká demonstrace v Petrohradě.

OSN oficiálně uznala MDŽ v roce 1975. V důsledku toho ho vzaly za svůj i země, kde o nějakém ženském emancipačním hnutí neměli ani tušení. Dnes si tento den připomínají státy západní Evropy, USA, Austrálie, v Rusku je dokonce dnem volna.

Svátek se rychle rozšířil, jen jeho obsah se změnil. My si ho pamatujeme jako socialistickou náhradu za dříve slavený květnový Den matek bez toho, že bychom věděly, že jím vlastně bojujeme za svou rovnoprávnost s muži.

Tak co, budete dnes slavit?

Reklama