Ostře sledovaný proces s Josefem Fritzlem, který čelí obvinění, že ve svém domě 24 let věznil a znásilňoval svoji dceru a zplodil s ní sedm dětí, pokračuje dnes výpovědí vězněné dcery Elisabeth. Dcera nevypovídá přímo, ale prostřednictvím videonahrávky, informuje server France 24.

Výpověď dvaačtyřicetileté Elisabeth (na snímku) sleduje osmičlenná porota a tříčlenný senát. Promítání jedenáctihodinové nahrávky začalo už v pondělí. Její obsah však zůstává utajen.

Třiasedmdesátiletý Fritzl je obviněn z šesti zločinů včetně zotročení a zabití svého dítěte z nedbalosti. Fritzl se v pondělí přiznal k znásilňování, incestu a omezování svobody, ty nejvážnější zločiny – vinu za smrt dítěte a zotročování – popírá.

"Proces století", jak soud s Fritzlem popisuje rakouský tisk, zahájila soudkyně Andrea Humerová v pondělí dopoledne. Proces probíhá neveřejně, proto zhruba dvě hodiny po začátku byla veřejnost včetně žurnalistů vykázána ze soudní síně.

Zemský soud v Sankt Pöltenu tak bere ohled na ochranu soukromí obětí. Státní zástupkyně Christiane Burkheiserová příběh, jímž si Fritzlova dcera prošla, popsala jako "nepředstavitelné martyrium" a přímo v soudní síni demonstrovala podmínky, v nichž musela Elisabeth 24 let žít a vychovávat několik dětí, které zde porodila.

Na vchodových dveřích do soudní síně Burkheiserová nechala vyznačit ve výšce 1,74 metru linii, kterou chtěla porotcům v praxi ukázat, jak vysoký byl strop sklepního vězení. Kromě toho jim také přinesla ukázat krabici s věcmi z inkriminovaného sklepa. "Přičichněte si k těm věcem," chtěla přiblížit atmosféru prostředí, v němž Elisabeth žila po větší část svého života.

"Byla jsem v tom sklepě dvakrát, byla tam morbidní atmosféra," dodala Burkheiserová.

Definitivní rozsudek, který se bude zabývat zejména obviněním z vraždy, protože ostatní Fritzl přiznal, by měl soud vynést ve čtvrtek nebo v pátek.

Reklama