Otcové kukaččích dětí se bouřili proti zákonu, podle kterého může muž popřít otcovství dítěte narozeného v manželství nejpozději do půl roku od narození potomka, případně do půl roku od chvíle, kdy se o jeho narození dozvěděl.

V praxi to znamená, že každý muž, který nezpochybnil otcoství do stanovené lhůty (a případně poté neprokázal, že se nemýlil), je automaticky považován za biologického otce. A to za všech okolností. I kdyby se později ukázalo, že otcem dítěte není. Pokud by soud po rozvodu přiřkl dítě matce, musel by tento muž platit výživné na dítě, které není jeho.

Ústavní soud se začal sporným zákonem zabývat poté, co médii proběhl příběh muže, kterému soud právě kvůli překročení šestiměsíční lhůty neuznal žádost o popření otcovství, přestože testy DNA jasně prokázaly, že otcem není. O popření totiž zažádal až krátce před prvními narozeninami chlapce.

Soud dnes dal za pravdu všem nepravým otcům. Rozhodl, že šestiměsíční lhůta je příliš krátká a poškozuje práva otců. Sporné unstanovaní zákona o rodině obsahující tuto lhůtu přestane platit dnem 31. prosince 2011.

Tomuto tématu se Žena-in bude v následujících dnech věnovat podrobněji.

 

Reklama