V nepřítomnosti obžalované Gabriely Homolkové začalo dnes u plzeňského krajského soudu hlavní líčení v případu vraždy novorozence, jehož mrtvé tělíčko v igelitové tašce našli vloni v březnu policisté ve sklepě domu ve Žluticích na Karlovarsku. Holčičku tam po porodu nechala obžalovaná umřít.

Prostřednictvím svého advokáta se šestatřicetiletá Homolková písemně omluvila a požádala, aby bylo hlavní líčení vedeno s ohledem na její špatný zdravotní stav v její nepřítomnosti. "Pečuji o dva syny a starám se i o těžce nemocného strýce, který má rakovinu hrtanu, leží a je odkázán na moji pomoc. Jsem navíc ve špatném psychickém stavu, mohla bych se u soudu zhroutit," popsala ve svém dopisu situaci Homolková. Dále také uvedla, že se jí rozpadlo manželství, muž nepracuje, neplatí výživné na děti a za tento čin má v brzké době nastoupit do výkonu trestu.

Soudkyně po dohodě se senátem tyto okolnosti akceptovala, ale uvedla, že závažnost tohoto případu bude vyžadovat účast obžalované u soudního jednání v příštích dnech. Pokud by se Homolková k soudu nedostavila, mohla by skončit i ve vazbě.

Podle obžaloby porodila Homolková životaschopnou holčičku někdy kolem 10. ledna 2008 v brzkých ranních hodinách v rodinném domku v Hradební ulici ve Žluticích na Karlovarsku. Připraveným nástrojem oddělila dítě od pupeční šňůry a v úmyslu dítě usmrtit je po nezjištěné době vložila do igelitové tašky. Tuto tašku s dítětem žena odnesla do sklepa domu, kde je zanechala bez jakékoliv pomoci a kde novorozeně v nezjištěnou dobu zemřelo. Ze znaleckého posudku vyplynulo, že dítě se narodilo živé. Za hrůzný čin hrozí obžalované až výjimečný trest.

Mrtvé novorozeně objevil ve sklepě v březnu manžel obžalované. Žena mu tehdy nedokázala vysvětlit, co se stalo. Muž odešel do hostince, kde se svěřil svému známému. Ten o případu informoval policii.

"Vůbec jsem nevěděla, že jsem těhotná, nic mě nebolelo, nic jsem necítila, nevšimla jsem si žádných příznaků těhotenství. Během roku jsem měla váhové výkyvy, bylo běžné, že jsem přibrala deset kilogramů a pak to zase shodila," uvedla v písemné výpovědi Homolková. "Jednoho večera jsem dostala bolesti břicha, odešla na záchod a najednou ze mě vyšlo dítě. Viděla jsem jen, jak visí ven za nožičku, hlavu mělo v záchodové míse," popisovala šokujícím způsobem údajně nečekaný porod Homolková.

"Dítě neplakalo, nevím, jestli bylo živé, neprohlížela jsem si ho, nevím jestli to byla holčička, nebo chlapec. Dala jsem ho do tašky a odnesla do nejspodnějšího sklepa, kde jsem ho nechala, nevím, proč jsem to takto udělala," tvrdila v písemné výpovědi Homolková. Dodala, že ráno po porodu normálně udělala synům svačinu do školy a o porodu s nikým nemluvila. Po porodu netrpěla žádnými zdravotními problémy, nemusela vyhledat lékařskou pomoc a neměla ani mateřské mléko. Nedokázala však vysvětlit, jak přerušila pupeční šňůru, která byla oddělena od těla ostrým předmětem. Obžalovaná tvrdila, že si nic nepamatuje.

Hlavní líčení nyní pokračuje dalších svědků z řad sousedů. Kdy se k soudu osobně dostaví obžalovaná Homolková, zatím není jasné.

Jaký by si podle vás zasloužila žena trest?

Reklama