5b519cfb3025aobrazek.png
Ačkoliv se různé diety a výživové trendy dostávají i do psích jídelníčků, drtivá většina zvěrolékařů od nich majitele odrazuje.Správný poměr minerálů, vitamínů a dalších nezbytných živin totiž při různých způsobech stravování není samozřejmostí. „Strava pro psa by měla být kompletní a vyvážená, to znamená, že k ní již kromě pitné vody není potřeba nic doplňovat a že pes dostane vše, co potřebuje, aby byl zdravý a plný energie. Pokud je potřeba nasadit speciální stravuneboli klinickou dietu, je vhodné se vždy poradit s veterinářem na základě zjištěné diagnózy, zdravotního problému nebo problému s nadváhou. Pokud majitel chce zvolit nějaký alternativní typ krmení, např. BARF, domácí vařenou stravu nebo speciální granule, měl by se vždy poradit buď s chovatelem, který má s touto stravou zkušenosti, případně opět s veterinářem, který může doporučit, zda je tato strava pro konkrétního psa vhodná,“ upozorňuje MVDr. Petra Miklišová, specialistka na výživu psů ve společnosti Purina. Velmi diskutabilnímožností je veganská varianta, která se čím dál častěji objevuje především u mladých lidí, kteří se jí chlubí na sociálních sítích. „Přestože jsou psi díky dlouholetému soužití s člověkem schopni poměrně dobře trávit i rostlinnou stravu a teoreticky se mohou stát vegany nebo vegetariány, nutit zcela zdravé zvíře přijímat pouze rostlinnou stravu nedoporučujeme. Pokud pes nevyžaduje s ohledem na svůj zdravotní stav speciální výživu, je vhodné mu podávat vyváženou krmnou dávku složenou z rostlinných a živočišných složek, doplněnou o vitamíny a minerální látky,“ doplňuje Miklišová.
5b519d16a829dobrazek.png

obrazek.pngDiety ale nejsou jediným prohřeškem, kterého se majitelé při krmení dopouštějí. Evergreenem, který se objevuje v mnoha domácnostech, je odhazování jídla z talíře psovi žebrajícímu pod stolem.Tímto konáním učíme psa loudit, což je velmi nepříjemné především při návštěvách a zároveň tím připouštíme, že pes je ve stejné pozici jako my. Mezi další nešvary patří nepravidelnost krmení, překrmování nebokrmení před procházkou. Specifickou kategorií je vařená strava. „Pokud chovatel vaří pro svého psa správně, strava obsahuje všechny důležité živiny, minerály a vitamíny, což zdaleka není pravidlo, tak to pro psa není žádný problém. Otázkou je ekonomičnost a efektivita, protože oproti granulím je taková strava výrazně dražší a logicky i časově náročnější. Navíc granule, díky své křupavé struktuře, pomáhají pečovato psí chrup,“ říká Linda Malíšková, manažerka značky Beyond Simply 9, která nabízí jednoduché krmivo s devíti základními surovinami bez přidaných umělých barviv a konzervantů.
5b519d2d3f58dobrazek.png

Nepřeceňujte síly vašeho psího přítele

5b519cb11c4b5obrazek.pngChyby při krmení ale nejsou jedinými, kterých se majitelé dopouští. Při své nejlepší vůli se celá řada z nich snaží své čtyřnohé přátele vycvičit, často se ale dopouští vědomých i nevědomých tréninkových přešlapů. Nejčastějším problémem bývá přeceňování sil daného plemene. Je velký rozdíl, jestli cvičíte jezevčíka nebo chrta. Každý zkrátka vydrží jinou fyzickou zátěž. Pokud nevíte, jak je na tom váš pes se silami, neváhejte se poradit s vaším veterinářem.

5b519cc551d51obrazek.pngJak tedy správně vašeho čtyřnohého parťáka vycvičit? V první řadě nebuďte monotónní. Jestliže každý trénink bude vypadat stejně, pes se bude nudit. Vyhněte se i používání stále stejné kombinace cviků. Existují totiž velmi vnímavá plemena, která se učí velmi rychle a jsou schopna se ve velmi krátkém čase 5b519cdc6ebf0obrazek.pngpři neustálém opakování naučit, že po povelu „sedni“ následuje „lehni“ a zapamatují si posloupnost, nikoliv pokyny samotné. Nezapomínejte ani na pochvaly a odměny. A v neposlední řadě myslete na to, že pes mnohem lépe reaguje na různé tóny, proto měňte sílu hlasu a intonaci.

Jednou z variant, jak při pořízení psa správně začít s výcvikem jsou štěněcí školky. Nejde o tradiční „cvičák“, ale ve školce se štěňata naučí základním pravidlům, socializaci mezi ostatními psy, navíc přijdou i do prvního kontaktu s veterináři, takže až vyrazíte spolu na první prohlídky, nebude se pes bát. Štěněcí školky jsou určeny pro štěňata od narození do 5 měsíců.

Důležité však je, abyste výchovu nepodcenili a věnovali jí patřičnou pozornost a trpělivost. Neposedný pejsek bez kázně dokáže nejednoho páníčka řádně potrápit. Odměnou za čas věnovaný výchově vám bude poslušný parťák, kterého se nemusíte bát vzít na výlet, na návštěvu ke známým, či ho usadit vedle stolu v oblíbené restauraci.

Autor fotografií : Josef Chrpa
 

Reklama