Emma Watson

629f1ddb01b21obrazek.png
Foto: Shutterstock

Nejen ochrana planety, ale i rovnoprávnost jsou jedněmi ze stěžejních témat, ke kterým se herečka ráda a často vyjadřuje. V současné době je jednou z ikon feminismu. Postavila se proti vnímání tohoto myšlenkového proudu jako synonyma nenávisti k mužům a v rozhovoru pro Elle v minulosti například uvedla, že feminismus není normativní, dogmatický a rozhodně tu není od toho, aby ženám něco diktoval. Podle herečky má dát možnost výběru, zavést rovnost a svobodu rozhodování a rozhodně není o tom, jestli se má žena holit či nikoli nebo nosit místo podpatků jen ploché boty.

Tereza Dočkalová

629f1ee2be83dobrazek.png
Foto: Profimedia

Z českých žen je výraznou osobností například herečka a držitelka dvou Cen Thálie, která momentálně uvádí pořad Kokoti na neděli, kterým navázala na předchozí populární projekt Branky, body, kokoti. Ona sama se ovšem za tvář feminismus v Česku nepovažuje, přestože za ni bývá označována. Scénář pořadu totiž neleží na jejích bedrech, ale jeho prostřednictvím pouze rozehrává svůj stand-up. S myšlenkou rovnoprávnosti žen se ale plně ztotožňuje a svým hereckým umem přispívá k tomu, že má pořad tolik příznivců. A tím se šíří povědomí o důležitých tématech, jako je třeba degradace žen na sexuální objekty apod.

Jessica Chastain

629f1e1eb6bd5obrazek.png
Foto: Shutterstock

Přestože mnohé herečky se bojí odmítat role, aby si na ně režiséři příště vůbec vzpomněli, letošní čerstvá držitelka Oscara to tak nemá. Naopak si ráda vybírá role, které jdou více do hloubky daného charakteru a rozhodně nechce být ve filmu jen na ozdobu. Touží po rovnoprávnosti, ale tvrdí, že není pro, aby se násilně otáčela polarita a ženy měly navrch nad muži. Magazínu The Guardian před lety řekla, že by si ráda zahrála ve filmu o superhrdinovi, ale nechtěla by být jeho přítelkyní, nýbrž vyfasovat kostým, mít jizvu na obličeji a účastnit se bojových scén. Spolu se svými hereckými kolegyněmi stála u zrodu neziskové organizace We Do It Together s cílem produkovat filmy podporující ženy a bojovat proti stereotypům.

Diane Von Fürstenberg

629f1e4bb7dc2obrazek.png
Foto: Shutterstock

Belgickou módní návrhářku, která na konci loňského roku oslavila 75. narozeniny, proslavily nejen ikonické zavinovací šaty, ale také její postoj k ženským právům. Je příkladem nezávislé podnikatelky s úspěšnou kariérou. V rozhovoru pro Forbes řekla, že byla vychována v duchu feminismu a je podle ní nepřijatelné, aby byly ženy utlačovány či aby s nimi bylo obchodováno a zacházeno jako s kusem masa. V rámci DVF Awards pravidelně oceňuje výrazné ženské postavy, které svou tvrdou prací či odhodláním pozitivně ovlivnily společnost. Svůj smysl pro rovnoprávnost prokázala také tím, když svému příteli sama navrhla sňatek. On ji sice už několikrát předtím o ruku žádal, ale designérka se zřejmě necítila na svatbu připravená.

Laverne Cox

629f1e8821fcfobrazek.png
Foto: Shutterstock

Populární herečku můžete znát například ze seriálu Orange is the New Black (Oranžová je nová černá), za což si vysloužila několik nominací na cenu Emmy. Je významnou transgender osobností. Jako první se objevila na obálce magazínu Time a Mattel podle ní dokonce vyrobil panenku Barbie. Přestože se narodila s mužskými pohlavími orgány, je výraznou zastánkyní práv žen a mnozí muži by si z ní jistě mohli vzít příklad. Za feministku se prý považovala ještě před svou tělesnou transformací. Trans lidé mají podle ní k feminismu velmi blízko, protože ukazují, že člověk může definovat sám sebe a určit si, co pro něj znamená být ženou a co znamená být mužem. Jde o posun mimo role s cílem žít autentičtější život.

Amal Clooney

629f1ead7217dobrazek.png
Foto: Shutterstock

Jednou z žen roku 2022 časopisu Time byla jmenována právnička v oblasti lidských práv Amal Clooney, která dlouhodobě upozorňuje na důležitost rovnoprávnosti žen. Na Luminato festivalu v roce 2018 řekla, že feminismus znamená pro každou ženu něco jiného. Existují ženy, pro které je hlavním tématem to, aby dostávaly za stejnou práci stejné peníze jako muži, ale také ty, které řeší, aby vůbec mohly pracovat, vlastnit majetek nebo řídit auto. „Žádná země nemůže dosáhnout svého ekonomického, politického nebo sociálního potenciálu, dokud nebudou mít ženy zaručena svá práva… Máme před sebou ještě mnoho práce, upozornila,“ v rámci své přednášky.

Zdroje: Elle, Vogue, Marie Claire, Harper’s Bazaar, Flare, Forbes, The Guardian

Čtěte také:

Reklama