orechy.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Kešu ořechy

Kešu jsou volbou číslo jedna pro velké procento lidí, a to hlavně díky jejich křupavosti, krémovosti a nasládlé chuti. Ta je způsobena větším obsahem sacharidů. Na druhou stranu ale patří kešu oříšky k těm méně tučným, a navíc jsou výborným zdrojem bílkovin, hořčíku, zinku i vitamínu K. V jídelníčku tedy udělají velkou službu. Podle souhrnu z pěti studií dokonce konzumace kešu ořechů vedla ke snížení krevního tlaku a hladin triglyceridů. Jiné studie měli však smíšené výsledky, a tak je zapotřebí další výzkum.

Mandle

Mandle jsou skvělým zdrojem vlákniny, která blahodárně působí na naše střeva. V mandlích dále nalezneme vitamín E, který jakožto antioxidant chrání naše buňky před oxidačním poškozením. Tento vitamín také podporuje imunitní funkce a buněčnou komunikaci. Navíc mandle mohou pomoci se snižováním rizikových faktorů srdečních onemocnění, jako je zvýšený LDL (špatný) cholesterol.

Ačkoli jsou díky svým vlastnostem (nízký obsah nasycených mastných kyselin) dobré v rámci dietního jídelníčku, velký pozor byste si měli dávat na ty hořké. Ty totiž obsahují více procent amygdalinu nežli ty sladké. Vzhledem k tomu, že produktem rozloženého amygdalinu je kyanovodík, může být už dávka 10 hořkých mandlí pro dospělého člověka nebezpečná.

Pistácie

Název pistácií je odvozen od slova pistákion, které v překladu znamená zelený ořech. Také pistácie mají nízký obsah nasycených mastných kyselin a zato vyšší obsah antioxidantů. Navíc patří k těm nejméně kalorickým ořechům. Obsahují karotenoidy lutein a zeaxanthin, a také antokyany, flavonoidy a proanthokyanidiny, z nichž všechny mají významné antioxidační a protizánětlivé vlastnosti.

Vlašské ořechy

Tyto v Česku velice rozšířené a oblíbené ořechy patří k nejbohatším zdrojům zdravých tuků, mají vysoký obsah omega-3 mastných kyselin. Některé studie dokázali, že vlašské ořechy prospívají zdraví srdce a mohou snížit několik rizikových faktorů srdečních onemocnění, včetně zvýšeného krevního tlaku, LDL (špatného) cholesterolu a hladiny triglyceridů. Další výzkumy zase přišly s tím, že konzumace vlašských ořechů může mít pozitivní vliv i na nemoci související s poruchami mozku či například na kardiovaskulární onemocnění nebo diabetes.

Tím, že vlašské ořechy patří mezi nejtučnější, se nehodí do jídelníčku někoho, kdo se snaží zhubnout.

Lískové oříšky

Tyto oříšky se s oblibou používají například při přípravě moučníků. Kromě obsahu zdravých tuků, bílkovin, vlákniny a hořčíku, se lískové oříšky pyšní také obsahem vitamínu E, kyseliny gallové, epikatechinem, kyselinou kávovou a kvercetinem, které mají antioxidační a protizánětlivé účinky. Mimo to jejich pravidelná konzumace pomáhá podle studie také snížit rizikové faktory srdečních onemocnění, jako je zvýšený LDL (špatný) cholesterol a celkový cholesterol.

Zdroj info: healthlineFoodData Centralireceptaraktinceskapotravinastudie1, studie2, studie3, studie4, studie5, studie6, studie7, studie8

Reklama