Foto: Shutterstock
S věkem rostou nároky na peníze a životní úroveň
Čím jsme starší, tím více peněz potřebujeme pro své pohodlí. Zatímco generace Z, prezentovaná studenty a mladými, kteří nastupují do prvního zaměstnání, je poměrně skromná a spokojená, generace mileniálů už má vyšší nároky. S věkem se požadavky na bohatství stupňují. Podle evropského průzkumu společnosti Sazka, který byl realizován k druhému tahu Eurojackpotu mezi Čechy, Slováky, Němci, Finy a Italy, si chudí připadají spíše starší lidé. Dá se u nich sice předpokládat finanční zajištění, ale k dosažení uspokojivé životní úrovně potřebují více peněz.
Generace Z po životní změně neprahne
Dovedete si představit, že ze dne na den získáte miliardovou výhru v loterii? Jak by potom vypadal váš život? Překvapivě nejčastějšími odpověďmi v průzkumu byl život beze změny. Přestože by měli lidé na účtu částku, kterou si neumíme představit ani napsanou na papíře, spousta lidí by v případě rychlého zbohatnutí dala přednost běžnému životu před povýšením do řad smetánky. Dokonce by s výjimkou Finů ani nechtěli odejít ze své práce. Pouze by si užívali finanční zajištění. Nicméně i v tomto existují rozdíly mezi generacemi. Největší sklon k životním změnám totiž převládá mezi mileniály a lidmi ve středním věku. Mladší ročníky z generace Z jsou většinou spokojené a nemají tendence svůj život měnit. Generace X má zase ráda své stálé zázemí a nerada jej opouští.
Generace X Generace Y Generace Z |
Existuje vzorec na to, kde bychom utratili své peníze?
Každý člověk je jiný, takže není úplně možné jednoznačně ukázat prstem na první věc, kterou si šťastný výherce pořídí. Přesto odpovědi dotazovaných Evropanů ukazují shodu mezi generacemi v různých státech. Vlastní nemovitosti a bydlení měli v hledáčku hlavně mileniálové, naopak generace X by si peníze užívala více impulzivně. Pořizovali by šperky, jezdili na dovolené a kupovali luxusní auta. Mezi extravagantní možnosti, jak naložit s miliardovou výhrou, patří i nejrůznější nákupy, jako je pořízení vlastního ostrova, sbírání umění či soukromé letadlo. Průzkum poukázal na odlišnosti v preferencích mužů a žen, kdy ženy jsou více fixované na jistotu, a proto by raději koupily dům, pozemek nebo rovnou vlastní ostrov, zatímco muži by v rozhodování byli mnohem spontánnější a kreativnější, dopřáli by si vysněný vůz nebo hned celou automobilovou flotilu.
Do představy o bohatství vstoupila ekologie a racionální přístup
Jak si v dnešní době představují lidé drahou nemovitost? Téma ekologie a udržitelnosti se promítlo i do představ o bohatství. Italové, Němci i Finové si luxusní dům představují jako energeticky úsporné bydlení obklopené zelení. Na Slovensku šli ještě dál a místo okázalého luxusu lidé sní o vlastní salaši s ovcemi. Na rozdíl od konce minulého století, kdy symbolem bohatství byla vlastní jachta či letadlo, je nyní za skvělý život považováno bydlení v souladu s přírodou.
Život v utajení
Věřte nebo ne, ale není úplně vyloučeno, že ve vašem sousedství žije skrytý miliardář. Lidé napříč Evropu se totiž shodují, že by o své výhře v loterii pravděpodobně řekli maximálně nejbližší rodině jako je manžel, manželka, životní partner, rodiče a potomci. Perličkou je informace, že se najdou i lidé, kteří by výhru tajili i před svými dlouholetými partnery. Tajnůstkařili by zejména muži, jen s výjimkou Finska, kde by si pro sebe častěji nechaly tajemství o výhře spíše ženy.
Právě Eurojackpot, který průzkum prováděl, je nejrozšířenější loterií v Evropě, která vznikla ve Finsku, a nyní se hraje v osmnácti zemích. Momentálně dokonce loterie Eurojackpot umožňuje zvolit si losovací den nejen v pátek, ale nově i v úterý. A jak byste reagovali v případě miliardové výhry vy? Chtěli byste změnit svůj život, bydlet v zeleni, na ostrově, nebo naopak zůstat pěkně doma a tiše si užívat nově získaných peněz?
Zdroj: Průzkum společnosti Sazka realizován k druhému tahu Eurojackpotu, agentura Ipsos, tiskové materiály Sazka
Nový komentář
Komentáře
A jaká jsem generace já? Lidé narozeny před 65 rokem ty už nejsou?
Já vyhrát velkou výhru, tak bych podělila veškerý moje potomstvo. A že mam fakt hodně potomků.
Vzhledem k tomu, jak se vše zdražuje, tak mi s věkem rostou nároky na peníze, protože plat mi tolik neroste. S miliardou by se dalo docela hospodařit, určitě bychom na důchod pořídili nemovitost někde u moře v teple, ale ne v Bulharsku.
Není až tak pravda ,že s věkem rostou nároky na peníze. Já čím jsem starší ,tak zjišťuji,že majetek je celkem přítěž a že člověk potřebuje bydlení a mít co jíst a lidi kolem sebe ,kteří jsou ochotni pomoci a hlavně zdraví. Určitě jsem chtěla více peněz v mladším věku,když jsme měli děti a chtěli jsme si pořídit auto a někam se podívat.
Mno, tak nějak nevím, k čemu by mi byly šperky a luxusní auta. Šperky by beztak ležely někde zamčené v trezoru, a bez auta jsem žila 60 let, takže bych si případně nějaké pronajala i s řidičem, kdybych měla pocit, že se chci nebo potřebuji někam projet. Dům, to je už lepší, ale zase by mi stačilo něco menšího a pohodlného, hlavně aby to bylo na místě, kde by se mi líbilo a nebyl tam problém se dostat. Což třeba už soukromý ostrov tak úplně nesplňuje, i když to může mít jiné výhody, ale obecně platí, že majetek je koule u nohy a závazek, že se o to musíte starat a zvelebovat to, a že to pořád potřebuje nějaké peníze. A čím větší a honosnější obydlí, tím víc se musí dát na zabezpečení téhož, protože to může lákat nejrůznější živly, aby to vykradly nebo aspoň poničily. Spíš by bylo zajímavější nějak vhodně investovat, aby to mělo nějaké ty pravidelné výnosy, a z těch by se dalo potom třeba cestovat a tak různě. Na závěr prosím opravte tu hrubku "nabitých peněz" v poslední větě. Nabitý můžete mít revolver. Peníze jsou nabyté.
V pířpadě výhry bych si ráda koupila hezký byt s terasou, ale to je pouze sen.