loterie-do-textu-i-seznam.jpg
Foto: Shutterstock

S věkem rostou nároky na peníze a životní úroveň
Čím jsme starší, tím více peněz potřebujeme pro své pohodlí. Zatímco generace Z, prezentovaná studenty a mladými, kteří nastupují do prvního zaměstnání, je poměrně skromná a spokojená, generace mileniálů už má vyšší nároky. S věkem se požadavky na bohatství stupňují. Podle evropského průzkumu společnosti Sazka, který byl realizován k druhému tahu Eurojackpotu mezi Čechy, Slováky, Němci, Finy a Italy, si chudí připadají spíše starší lidé. Dá se u nich sice předpokládat finanční zajištění, ale k dosažení uspokojivé životní úrovně potřebují více peněz.

Generace Z po životní změně neprahne
Dovedete si představit, že ze dne na den získáte miliardovou výhru v loterii? Jak by potom vypadal váš život? Překvapivě nejčastějšími odpověďmi v průzkumu byl život beze změny. Přestože by měli lidé na účtu částku, kterou si neumíme představit ani napsanou na papíře, spousta lidí by v případě rychlého zbohatnutí dala přednost běžnému životu před povýšením do řad smetánky. Dokonce by s výjimkou Finů ani nechtěli odejít ze své práce. Pouze by si užívali finanční zajištění. Nicméně i v tomto existují rozdíly mezi generacemi. Největší sklon k životním změnám totiž převládá mezi mileniály a lidmi ve středním věku. Mladší ročníky z generace Z jsou většinou spokojené a nemají tendence svůj život měnit. Generace X má zase ráda své stálé zázemí a nerada jej opouští.

Generace X
Pod tímto pojmem označujeme všechny, kteří se narodili přibližně od roku 1965 do roku 1982. V České republice se této generaci přezdívá Husákovy děti. Zažili ještě svět bez počítačů a internetu, zažili socialismus i divoká devadesátá léta.

Generace Y
(mileniálové) Lidé narození v období po roce 1983. Byli vychováváni tak, že když si půjdou za svým, mohou mít, co si zamanou. Jsou jim blízké moderní technologie, postují, sdílejí, stahují aplikace a naplno je používají. Nezřídka bojují s autoritami.

Generace Z
 Společné označení pro skupinu lidí narozenou od poloviny 90. let do roku 2012. Vžilo se pro ně označení známé také jako „internetová generace“. Rádi stahují nové aplikace, tráví hodně času online a moc nerozumí tomu, proč by se měli ještě učit psát rukou.

Existuje vzorec na to, kde bychom utratili své peníze?
Každý člověk je jiný, takže není úplně možné jednoznačně ukázat prstem na první věc, kterou si šťastný výherce pořídí. Přesto odpovědi dotazovaných Evropanů ukazují shodu mezi generacemi v různých státech. Vlastní nemovitosti a bydlení měli v hledáčku hlavně mileniálové, naopak generace X by si peníze užívala více impulzivně. Pořizovali by šperky, jezdili na dovolené a kupovali luxusní auta. Mezi extravagantní možnosti, jak naložit s miliardovou výhrou, patří i nejrůznější nákupy, jako je pořízení vlastního ostrova, sbírání umění či soukromé letadlo. Průzkum poukázal na odlišnosti v preferencích mužů a žen, kdy ženy jsou více fixované na jistotu, a proto by raději koupily dům, pozemek nebo rovnou vlastní ostrov, zatímco muži by v rozhodování byli mnohem spontánnější a kreativnější, dopřáli by si vysněný vůz nebo hned celou automobilovou flotilu.

Do představy o bohatství vstoupila ekologie a racionální přístup
Jak si v dnešní době představují lidé drahou nemovitost? Téma ekologie a udržitelnosti se promítlo i do představ o bohatství. Italové, Němci i Finové si luxusní dům představují jako energeticky úsporné bydlení obklopené zelení. Na Slovensku šli ještě dál a místo okázalého luxusu lidé sní o vlastní salaši s ovcemi. Na rozdíl od konce minulého století, kdy symbolem bohatství byla vlastní jachta či letadlo, je nyní za skvělý život považováno bydlení v souladu s přírodou.

Život v utajení
Věřte nebo ne, ale není úplně vyloučeno, že ve vašem sousedství žije skrytý miliardář. Lidé napříč Evropu se totiž shodují, že by o své výhře v loterii pravděpodobně řekli maximálně nejbližší rodině jako je manžel, manželka, životní partner, rodiče a potomci. Perličkou je informace, že se najdou i lidé, kteří by výhru tajili i před svými dlouholetými partnery. Tajnůstkařili by zejména muži, jen s výjimkou Finska, kde by si pro sebe častěji nechaly tajemství o výhře spíše ženy.

Právě Eurojackpot, který průzkum prováděl, je nejrozšířenější loterií v Evropě, která vznikla ve Finsku, a nyní se hraje v osmnácti zemích. Momentálně dokonce loterie Eurojackpot umožňuje zvolit si losovací den nejen v pátek, ale nově i v úterý. A jak byste reagovali v případě miliardové výhry vy? Chtěli byste změnit svůj život, bydlet v zeleni, na ostrově, nebo naopak zůstat pěkně doma a tiše si užívat nově získaných peněz?

Zdroj: Průzkum společnosti Sazka realizován k druhému tahu Eurojackpotu, agentura Ipsos, tiskové materiály Sazka

Reklama