zánět ucha

Milé ženy-in,

potřebuji od vás poradit. Mám syna, jsou mu tři roky, od září půjde do školky. Trpí na záněty ucha. Jakmile se jen trochu nastydne a přijde rýma, je jasné, že do týdne jedeme na pohotovost na píchání uší. Už jsem z toho úplně hotová, je mi ho líto. Vím, že malé děti zánět postihuje častěji než větší děti, ale od začátku roku nám už píchali 5x ucho, což mi přijde dost. Už je chudák vystresovaný, jakmile mu v něm začne píchat, ptá se mě, jestli budeme muset zase do nemocnice. Ucho vždycky rozbolí a graduje v noci, nedávno mi už doktor, co měl noční, říkal, že si nás pamatuje. Možná si nás pamatuje proto, že Jeník vyvádí a brečí, je to vždycky souboj propracovat se mu k uchu. Už je ve střehu, protože ví, co bude následovat. A já trpím.

Některé kamarádky mi radí, abych počkala a nejezdila hned k doktorovi, ale Jenda vždycky strašně moc pláče a vím, že po propíchnutí se mu uleví. Naše doktorka mi řekla, že to musíme vydržet, že je na to citlivý. Výtěry má v pořádku, nemá nikde žádného nechtěného bacila.

Nemůžete mi poradit, dodat optimismus, kdy to tak skončí? Nemáte podobný problém? V kolika letech se to tak změní?

Moc díky Karolína

Zánět středního ucha (otitis media)

Poměrně časté a velmi bolestivé zánětlivé postižení struktur středního ucha (za bubínkem) postihující především děti od 3 měsíců do 3 let. Původcem jsou zpravidla bakterie, ani viry nejsou vyloučeny. Mikroorganismy pronikají do středouší nejčastěji Eustachovou trubicí (při zánětu nosohltanu). Tam vyvolají zánět projevující se tvorbou krvavého či hnisavého sekretu.

To se projeví výraznou bolestí, nedoslýchavostí, horečkou, nevolností, zvracením i řidšími stoličkami. Potíže zpravidla ustanou až po proděravění bubínku a odtoku sekretu. K úplnému vyléčení dochází za deset až čtrnáct dnů.

Odtoku hnisu lze napomoci tzv. paracentézou (tedy odborným propíchnutím bubínku). Dítěti se uleví a lékař má současně možnost odebrat vzorek sekretu k rozboru, aby zjistil optimální druh antibiotika. Při hnisavém zánětu středního ucha bývá obvykle nezbytné nasadit antibiotika a v léčbě pokračovat až do úplného zhojení. Součástí léčby je aplikace nosních kapek (ke zlepšení funkce Eustachovy trubice). Dítě by mělo být v klidu a v teple. Horečku i bolest mírníme paracetamolem (Paralenem) v lékařem doporučených dávkách. Po ukončení léčby je vhodné se ujistit, zda nedošlo k poškození sluchu.

Zdroj: http://www.hledamzdravi.cz/

Reklama