teh

Obracím se na vás s prosbou! Jsem v desátém týdnu těhotenství, všechno je v pořádku, jen mám velký problém s vyprazdňováním. Břicho mám nafouklé, bolí mě, a i když se hodně snažím něco vypudit, je většinou návštěva toalety neúspěšná. Bojím se při tlačení příliš napínat síly, abych neublížila miminku. Občas si dám glycerinový čípek, ale to je mi nepříjemné.

Gynekolog mi na prohlídce řekl, že je to zcela normální, že tím trpí skoro každá maminka v prvním trimestru. Vysvětlil mi, že si maminky často myslí, jak jim pěkně roste hned od začátku bříško, ale to, že se jim břicho zvětší,  je zapříčiněno plnými střevy. Díky hormonům v prvním trimestru je údajně pohyb střev pomalejší. Doporučil mi nějaké medikamenty, co se dají volně koupit v lékárně.

Nechce se mi ale kupovat nějakou chemii a prodavačka v lékárně nebyla zrovna ochotna nic moc vysvětlovat. Proto se obracím s prosbou – jak jste to řešily? Co máte vyzkoušeného? Za jak dlouho zácpa pominula? Neexistují nějaké uvolňovací cviky? Čaje? Díky za radu.

Petra

Žena-in zjistila, co si myslí odborníci...

Zácpa je v těhotenství velmi častým problémem. Hlavní příčinou je zvýšená hladina hormonu progesteronu, který zpomaluje pohyb střev (střevní peristaltiku). Později v těhotenství může být zácpa způsobena tlakem zvětšující se dělohy na oblast konečníku. Stolice v těhotenství by měla být alespoň obden.

Předejít zácpě můžete pitným režimem a dostatečným příjmem vlákniny. Těhotná žena by měla vypít alespoň 2,5 až 3 litry tekutin denně. V prodeji jsou minerální vody s mírně projímavým účinkem, ale nedoporučuje se vypít více než litr minerálky za den. Pít můžete i ovocné šťávy a džusy.

Ideální je konzumace 25-30 gramů vlákniny denně. Mezi nejbohatší zdroje vlákniny patří otruby, ovesné vločky, hrách, fazole (na luštěniny ale pozor, mohou k nadýmání přispívat), kukuřice, banány, celozrnný chléb, neloupaná rýže, datle, fíky, sušené ovoce, listová zelenina, brambory.

Pokud se zácpa dostaví, střeva by měly do pohybu dát ovocné kompoty, jogurty, jogurtové nápoje a kefíry. Důležitý pro správné trávení je i pohyb. Projímadla se v těhotenství nedoporučují. Existují však šetrné přípravky jako Duphalac nebo glycerinové čípky. Klystýr se používá až v případě, že selžou všechny ostatní metody.

Máte jinou radu?