Kočičí dováděníMartina má odjakživa ráda kočky. Doma měla už dvě „micinky“, když se ujala toulavého kocoura. Ten však v nové smečce nastolil teror. Nepomohla ani kastrace.

„Přikrmovala jsem pravidelně opuštěné a toulavé kočky volně žijící na našem sídlišti,“ napsala nám čtenářka Ženy-in Martina. „Byl mezi nimi i velký krásný kocour, který chodil ke krmení vždycky sám, až když se ostatní tulačky najedly.

Kočka domácíPostupně jsem si ho ochočila tak, že se nechal pohladit. Vyklubal se z něj docela přítulný kocour. Když pak začala zima, bylo mi ho líto a vzala jsem ho domů, kde jsem měla dvě jiné kočky, obě holky.

Tři dny se rozkoukával a byl plachý. Pak najednou bezdůvodně vyletěl na jednu z mých koček, zakousl se jí do krku a hrozně přitom řval. Kočička se lekla tak, že se počůrala. 

Od té doby seděla zalezlá pod skříní a nechodila se ani nažrat.

 I na druhou kočku zaútočil a také tak tvrdě. Způsobil jí ošklivou ránu na hřbetě.

Odnesla jsem ho k veterináři vykastrovat. Chvíli byl klid, ale pak to začalo nanovo. Musela jsem kočky od kocoura oddělit, ale i tak jsou pořád vyplašené, bojí se jít i na záchod.

 A kocour je pořád ve střehu, čeká, kdy se otevřou dveře, aby vyběhl spráskat kočky, chová se jako nepříčetný.

Co s ním mám dělat? Mám ho vypustit zpátky ven?“

Martina (27), Klatovy


MVDr. Hana ŽertováO radu, jak se v tomto případě zachovat, jsme požádali specialistku na poruchy chování psů a koček, MVDr. Hanu Žertovou z brněnské etologické poradny:

Pro dospělého toulavého kocoura, který zpovzdálí dohlížel na svůj „harém“ a každého cizího vetřelce ze svého území tvrdě hnal, je takové chování v malém prostoru bytu docela normální. Možná se trochu zmírní, až samčí pohlavní hormon zcela ztratí svůj vliv, ale nikdy to nebude snášenlivý mazel.

Kočka domácíPro vaše kočky představuje agresivní „vetřelec“ opravdové nebezpečí. Ony to dobře vědí a musejí být z jeho přítomnosti velice rozrušené. Žít ve stálém ohrožení, stále ve střehu, působí obrovský stres a ten by se mohl brzy odrazit na jejich zdravotním stavu.

Rozhodně proto musí kocour pryč. Jenže vypustit jej jen tak ven by zase mohlo být nebezpečné pro něj – jeho místo v hierarchii smečky už totiž určitě zaujal jiný kocour a on jako kastrát nemá šanci se prosadit. Bude na tom venku podobně jako vaše kočky nyní.

Jediným dobrým řešením bude najít mu domov tam, kde žádné jiné kočky nejsou a kde bude mít dostatek prostoru a možností vybít si svou aktivitu.

Popřípadě zvažte, zda by nebylo jednodušší najít nový domov vašim dvěma bezproblémovým kočičkám a kocoura si ponechat.

Další rady a informace naleznete na stránkách časopisu Zvířata a zdraví – www.zvirataazdravi.cz

Jak byste jednala vy? Byla byste schopná vyměnit „své“ kočky za „cizince“, byť potřebnějšího? Pouštíte své kočky samotné ven? Jsou očkované?