Ahoj děvčata,

je mi hloupé utratit peníze za právníka a jít k němu na rady (také se cítím trapně, jako nějaká zlatokopka) a tak se chci obrátit na Vás, děvčata se zkušenostmi.

Je mi  29, můj přítel má 35, sezdáni nejsme a děti nemáme. Máme byt a v tuto dobu děláme projekt na dům. Koupili jsme pozemek.
Problém je v tom, že nejsme sezdáni a tak píšeme veškeré smlouvy na něj. Jsme spolu 9 roků a ještě mi nezazdal důvod mu nevěřit, ovšem v mých letech možná chápete, že mi svítí kontrolky, co kdyby náhodou kdyby.

Je mi  jasné, že urychleným řešením by byla svatba, ale zase ho nechci nutit. Svatbou by se tedy vše papírově vyřešilo, ovšem vzhledem k tomu, že pozemek už je koupený, tak by mi už asi nepomohla.

Můj dotaz tedy zní: Jak je to s majetkem, který jsme nabyli před sňatkem? Smlouva je tedy napsána na něj, peníze jsou od nás obou. Co se s ním děje po rozvodu. Jde napůl nebo tím, že jsou smlouvy na něj, tak bych na to neměla nárok?

Myslím na zadní vrátka a tak přemýšlím, co kdyby ho chytla po svatbě a nějaké době druhá míza a já to nehodlala snášet. Jak se dělí majetek?  Ve všem mu věřím, ale uvažte, důvěrou začíná většina manželství, kazí se to až po nějaké době. Co kdyby se to stalo také mně.

Věřím, že budete můj dotaz brát tak, že chci získat informace a ne, že jsem vypočítavá mrcha.

Děkuji za všechny rady

Petra


Děkujeme za zajímavý dotaz.

Pokud já vím, měla byste na podíl na majetku nárok i jako partnerka - tedy bez svatby, ale musela byste mnohem obtížněji prokazovat, že jste se na koupi také podílela a investovala prostředky. V případě sňatku se do takzvaného společného jmění maželů mohou také započítat i věci získané před sňatkem - opět především s poukazem na to, že jste na koupi také přispěla. Jinak se společné jmění manželů dělí do tří let po rozvodu - buď nesporně, když se dohodnete, nebo před soudem - a to bývají ošklivé tahanice. Existuje také možnost zúžení společného jmění manželů a zbytek se pak řeší smlouvou mezi váma, co je čí (tj. třeba že vám partner v případě rozchodu vrátí vaši finanční investici).

Osobně bych, a to i v případě sňatku - doporučovala dohodnout se a předem sepsat smlouvu (mezi vámi dvěma), komu majetek připadne a kdo a v jaké výši bude vyplacen v případě rozchodu - je to pak mnohem jednodušší (dělení je u domů a pozemků obvykle neřešitelné).

Jaký je Váš názor, ženy-in?

redakce@zena-in.cz