Čtyřicetiletá Tereza se nedokáže shodnout s manželem, jaké oblečení má nosit. Jemu připadá, že už nemá věk na módní výstřelky.

Ilustrační foto

Líbí se mi výrazné oblečení, které zdůrazňuje postavu. Možná to není v mém věku vhodné (je mi čtyřicet, ale okolí mě ujišťuje, že na svůj věk rozhodně nevypadám), ale já mám pocit, že v hezkém módním oblečení vypadám mladší a cítím se v tom dobře. Můj muž (45) se ale pokaždé dokáže rozčílit.

Nedávno jsem si oblékla nové minišaty. Hned mi vyčetl, že jsem na to stará. Vždycky se mu přitom líbily moje nohy. Teď najednou vypadám trapně. Prý se mám nejdřív podívat do zrcadla, než se v tom odvážím vyjít na ulici. Že prý se sice za mnou každý otočí, ale jen proto, jak směšně vypadám. To se mě dotklo.

Kolegové (i muži) u nás v práci z nich přitom byli nadšení a má šéfová mi dokonce druhý den přinesla podobné, do kterých prý ztloustla a nemůže je nosit.

Nechápu, proč se ke mně manžel takhle hrozně chová. Jednou mu vadí oblečení, jindy účes, nebo že se moc maluju. Jak mám dosáhnout toho, aby konečně přestal s tou svou věčnou kritikou? Dělám to přece také pro něj – hlavně jemu se chci líbit! Známí tvrdí, že žárlí, protože mi to sluší, a na něm už je věk znát.

Tereza, Praha 6

Na názor jsme se zeptali psycholožky PhDr. Zdeňky Sládečkové:

Přemýšlela jste už o tom, zda váš manžel nemá strach, že byste se mohla líbit i jiným mužům a že by vás mohl ztratit? Důležité je, že se ve své kůži  a ve svém oblečení cítíte dobře. A že jste v této oblasti nezávislá na úsudku druhých. Povoleno je vše, co se vám líbí – nezáleží na tom, zda je to vhodné pro váš věk.

Ilustrační foto

Rozhodně se ale pokuste zbavit vašeho muže strachu, že vás ztratí. Vysvětlete mu, že se nevydáváte do ulic na „lov mužů“. A zeptejte se, co by na vás rád viděl, v čem byste se mu líbila. Třeba byste se spolu mohli vydat na nákupy, ať pro vás něco vybere. Tak by měl dobrý pocit, že mu umožníte podílet se na vašem rozhodování a že jeho názory berete vážně.

Své příběhy a dotazy na téma partnerské vztahy můžete posílat k nám do redakce, na e-mailovou adresu: redakce@zena-in.cz. Naši odborní spolupracovníci vám poradí, jak problémy řešit.

Reklama