Host do domu, bůh do domu… Neplatí to úplně vždycky a pravděpodobně vás nepotěší ani jinak milá návštěva, když se ohlásí na poslední chvíli. Zaraženě stojíte uprostřed bytu, který je jakýkoli, jenom ne uklizený. Tak co teď? Čím začít, co narychlo urovnat, abyste měli alespoň naoko trochu uklizeno?

fa.jpg
Foto: Shutterstock

Vyvětrejte a provoňte místnosti

Každý prostor, kde je čerstvě vyvětráno, působí svěžejším dojmem. A naopak, i luxusně uklizený byt, který je divně cítit, se ve finále jako čistý nejeví. Proto na pár minut otevřete okna dokořán. Případně zapalte vonnou svíčku nebo olejovou lampu, použít lze i vůni ve spreji.

Jděte s košem

Zlikvidujte odpadky, posbírejte prázdné obaly, sešlapejte plastové lahve, vyneste koše. Otřete i jejich okraje a případně víko.

Vyklepejte rohožku a srovnejte boty

Předsíň je vstupní branou do vašeho království a první dojem je důležitý. Srovnejte boty, udělejte místo na věšáku pro případné svršky vaší návštěvy. Sportovní vybavení, tenisky a podobně můžete uklidit na méně viditelné místo, třeba do kotelny nebo prádelny. Snažte se předsíň zachovat v tomto směru co nejčistší.

Posbírejte poházené prádlo a věci z podlahy

Tu leží odložená mikina, tady sportovní top nebo šusťákovka, kterou syn nepověsil na věšák. Na podlaze se povalují dětské hračky, rohu obýváku dominuje ne úplně vyrovnaný štos časopisů. Ze země posbírejte vše, co na ni nepatří. Nezdržujte se tříděním, vezměte třeba koš na prádlo a věci do něj dejte. Na třídění bude čas později.

Otřete stoly

Velké plochy, jakými jsou třeba stolní deska nebo kuchyňský pult, otřete vlhčeným čistícím ubrouskem. Je to praktické, rychlé a efektivní.

Načechrejte polštáře

Gauč nebo křeslo vždycky budou vypadat lépe, když na nich budou polštáře srovnané a načechrané. Jde navíc o velký kus nábytku, obvykle dominantu obývacího pokoje, proto jen samotný urovnaný gauč udělá hodně z celkového dojmu.

Vyměňte utěrky a ručníky

Pomačkané a navlhlé ručníky či utěrky nepůsobí příliš spořádaně. Jde o zdánlivý detail, který má ale značný „je uklizeno“ efekt. A vyměnit je nezabere víc než několik sekund.

Zameťte nebo vyluxujte hlavní trasu

Během bleskového úklidu zvládnete i bleskově uklidit podlahu. Ať už vezmete do ruky smeták nebo vysavač, soustřeďte se výhradně na „hlavní trasu“. Neřešte rohy místností a prostory, co nejsou vidět. Jde pouze o podlahy, kde se bude nejvíc chodit.

Otřete záchody a umyvadla

Čistý záchod a umyvadlo jsou základ. Než se pustíte například do luxování, nastříkejte záchod a umyvadlo dezinfekčním prostředkem a nechte po dobu úklidu jiné místnosti působit. Pak jen rychle setřete. V kombinaci s čerstvě vyměněnými ručníky a vysátou podlahou bude místnost působit čistě a udržovaně.

Zlikvidujte špinavé nádobí

Nejvíc viditelný nepořádek v kuchyni bývá neuklizené špinavé nádobí. Pokliďte sporák a všechno použité nádobí poskládejte alespoň do dřezu, v lepším případě do myčky. Pokud ani jedno nejde, použijte troubu – jen po odchodu návštěvy nezapomeňte, že tam na vás nádobí čeká.

Ukliďte nevyžehlené prádlo

Máte doma v obýváku hromadu nevyžehleného prádla? Jednoduše ho vezměte a odneste v náručí nebo v koši do pokoje, kam se návštěva určitě nedostane. Ono tam na vás zaručeně počká.

Zavřete všechny dveře, kam návštěva určitě nepůjde

Tohle je samozřejmost, na kterou se občas zapomíná. A tak vy nezapomeňte a nakonec zavřete všechny dveře do místností, kam návštěvu nebudete vodit.

…a máte to!

Pro snadný úklid si pořiďte do zásoby také úklidové prostředky, které vám na poslední chvíli pomohou. Řeč je především o vlhčených ubrouscích na nábytek, koupelny a jiné povrchy, a také o osvěžovači vzduchu (ne vždycky máte po ruce vonnou svíčku nebo aromalampu). Jde o praktické a efektivní věci, které udělají skvělou službu. 

Tip: Než začnete se samotným úklidem, zastavte se a srovnejte si v hlavě postup. Tím, že budete uklízet systematicky, zvýšíte rychlost už tak rychlého úklidu. 

Čtěte také:

Zdroje: housewifehowtos.com/cleaning-for-last-minutetheorganizeruk.com/quick-cleanhousewifehowtos.com/clean/shortcuts