Do redakce nám napsala čtenářka laaskominka, kterou trápí, že jim tchyně mluví do manželství. Obává se aby matčin vliv na syna nerozvrátil jejich manželství:

S manželem jsem se seznámila náhodou, když přijel k nám na vesnici za svým kamarádem a mým spolužákem na návštěvu. Začal za mnou jezdit a po roce jsme se vzali. Teď jsem vdaná už šest let a máme dvě malé děti, tří a sedmileté.

Po svatbě jsme s manželem rok a půl bydleli u tchyně v Praze, ale já chtěla vždycky zpátky na venkov, protože jsem si na „velkoměstský“ život jen těžko zvykala. Přestože jsem s manželovou matkou neměla žádné vážné otevřené konflikty, postupně mezi námi narůstalo napětí. A tak jsme se právě včas odstěhovali na Dobříš, kde jsme levně získali malý rodinný domek. Musím přiznat, že se mi hodně ulevilo.

Já učím soukromě hru na klavír, přitom v pohodě zvládám domácnost a starám se o děti. Manžel je systémový inženýr – pracuje jako IT technik pro jednu velkou pražskou společnost a denně dojíždí do Prahy. Se současným stavem jsme oba spokojení, hmotnou nouzí rozhodně netrpíme.

Nyní jsem opět otěhotněla. S manželem jsme si vždycky přáli mít velkou rodinu, a proto se na dítě také moc těšíme. Ale tchyně, která se nikdy nesmířila s tím, že si její syn vzal jen „obyčejnou“ holku z vesnice, je zásadně proti.  Manželovi dokonce řekla, že je hlupák, který podléhá mým touhám po velké rodině a sám se udře, aby nás vůbec uživil.

Mám pocit, že její cílený nátlak už začíná na muže pomalu působit. Bojím se, ať o něj nepřijdu.

Psycholožka Mgr. Radka Vaňková je přesvědčená, že podobných případů je mnoho a projevují se různě. Proto radí:

Matky dospívajících synů mívají konkrétní představu o tom, jaká by měla být jejich snacha. Je to obraz mladé skvělé ženy, která si toho jejího báječného syna zaslouží. A vy jste ji v tomto směru „zklamala“. Zřejmě se s tím ani po šesti letech nesmířila. Naštěstí spolu s matkou nebydlíte pohromadě, a tak její vliv zase naštěstí nemá takovou razanci.

Nezmiňujete se o tchánovi. Zřejmě „není“. Je to škoda, protože otcové ženatých mužů či partneři jejich matek často pomáhají obrušovat třecí plochy mezi vlastní manželkou (partnerkou) a „nežádoucí vetřelkyní“ – snachou.

Vaší výhodou je, že tomuto jejímu přístupu velmi dobře rozumíte, a víte, že nemá smysl „žárlivou“ tchyni o něčem přesvědčovat. Nejlepší obranou proti nátlaku tchyně je postavení vašeho manžela ve vaší rodině. Měl by mít pocit, že ho všichni potřebujete, že je nepostradatelný a že se dobře zhostil role živitele. V tom ho utvrzujte a posilujte. Stačí malá nenápadná pochvala, ale často vyslovená.

Pište nám i vy své problémy na adresu redakce@zena-in.cz. Za pomoci odborníků se pro vás pokusíme najít schůdné řešení.

Reklama