Čtenářka Helena řeší dilema. Ve zlém se rozešla se svým tchánem a tchyní, protože nesnesla tchánovo hrubé chování. Nechce ale rozbít manželův vztah s rodiči, i vztah prarodičů s vnučkou, Heleninou dcerou… Jak se má zachovat, na to jsme se zeptali naší poradkyně, psycholožky Mgr. Radky Vaňkové.

Už nějaký čas mám rozepře se svým tchánem. Je to bezcitný, samolibý a zlý člověk, který dokáže lidem jenom ubližovat. Kolem sebe metá jenom samé urážky a nepravdivé pomluvy.

Když ale už začal slovně napadat a urážet i členy mojí rodiny, skončilo to tak, že jsem se s ním i s tchyní přestala stýkat. Mně to tak vyhovuje. Člověka, který nejde pro ošklivé slovo daleko, já nepotřebuji.

Je to však manželův otec a naší dcery děda...o tom se prostě nedá diskutovat a nemůžu přece zakázat manželovi, aby je navštěvoval a bral tam i naši skoro pětiletou dcerku. Je mi to strašně proti srsti… Když tam jdou, tak je mi to moc líto, ale před manželem ani dcerkou na sobě nedávám nic znát.

Dcerka je ale hodně zvídavá a vnímavá (asi jako každé zdravé dítě) a začíná se ptát: „Mami, proč nejdeme spolu k babičce a dědovi?“ a podobně. Co jí mám na to, proboha, odpovědět? Co jí na to říct, aby to pochopila? Poradíte, prosím? Mám z toho v hlavě zmatek.

čtenářka Helena

Mgr. Radka Vaňková naší čtenářce radí: Musíte nastalou situaci skousnout. Nikdy není správné „štvát“ vlastního syna proti rodičům, byť by se chovali sebehůř. A vzhledem k tomu, jak popisujete situaci, syn rodiče často navštěvuje a zřejmě váš názor na tchánovo chování s vámi zcela nesdílí. Promluvit byste si spolu měli až v případě, že by i vás nutil ke společným návštěvám.

Dcerce zatím vysvětlete, že si potřebujete občas udělat čas sama pro sebe, a zatímco je s tatínkem u dědečka a babičky, stihnete doma spoustu práce, ke které potřebujete klid a „volné ruce“. Časem sice budete muset dítěti taktně vysvětlit, že si s dědou zas až tak nerozumíte, ale nepomlouvejte ho a neřešte detaily proč.

To však má ještě tak rok, dva čas…

Jak byste postupovala vy? Myslíte si, že se má manžel striktně rozhodnout, zda vy, nebo tchán? Zakázala byste mu styk s bezcharakterním člověkem, byť jeho blízkým příbuzným? Nedovolila byste svému dítěti návštěvy u prarodičů kvůli možnému negativnímu vlivu?

 

Reklama