Dobrý den,
mám menší problém a Vaše rada by mi určitě poradila. Jsem studentka na střední škole v sousedním Rakousku. Letos je pro mě velice těžký rok, jelikož jsem přestoupila do jiné třídy a má škola se rázem změnila z učiliště na vyšší odbornou. Nejsem jediná studentka z České republiky. Je nás tam celkem sedm.
V době, kdy jsem navštěvovala učiliště, byla jsem jedna z těch lepších žáků. Poslední dobou se však situace silně zhoršila a já nemám absolutně ponětí, co si počít! Je na mne kladen veliký tlak. Přestávám už situaci psychicky zvládat. Kolem sebe mám úžasnou a spolehlivou společnost rodičů, přátel a přítele, ale stejně se nedaří. Smůla se mi lepí na paty poslední 3 měsíce.
Bude-li to možné, prosím o brzkou odpověď a radu.
Předem děkuji
Dominika
Milá Dominiko, vůbec jste nepopsala, jaké problémy máte. To se pak velmi těžko radí. Kdo na vás vyvíjí tlak a proč? To bychom měli vědět.
Máte zážitky s cizinci a tím, jak na ně působíme? Napište nám o tom na adresu redakce@zena-in.cz!
Nový komentář
Komentáře
Dominika asi myslela tlak ze školy, že je to krapet těžší
radím, aby Dominika zkusila vydržet!!! Všechno jednou pomine!
Rakousko je super!
pajda 25 30 32 v tomhle máš naprostou pravdu
Když oni se ty známky z jednotlivých středních škol nedají absoulutně porovnávat. Teď mám zrovna pár čerstvých zážitků, neb mám dcerunku v devítce a obcházíme školy, aby si vybrala...
Když pak dám řeč s mládeží, co se tam vyskytuje, nebo učiteli, vidím ty rozdíly....
Majucha: ono to mohlůo být i naopak...umím si docela dobře představit ctižádostivé rodiče, který se dcera "nepovedla" a dělala "jen" učňák. Dokopali ji k výbornému prospěchu, pak k přestupu podle jejich představ, ona na to nemá a hroutí se...taky celkem běžný scénář. Nemyslím si, že by měla chuť nám psát veřejně, jak je to doopravdy, proto jsme jí nabídla pomoc do vzkazů.
Majucha: to právě ne. Vezmi si, že její okolí je taky možná nevzdělané (to ale neznamená hloupé - můžou to být vysoce inteligentní lidé), a pak slýchá takové to "pět let si válel zadek a ještě za to bere peníze", "kdybych se já blbec učil, taky jsem se moh flákat", "uč se, ať nemusíš makat" a ona se zjevně učila - patřila k nejlepším. A teď si představ, že jsi v cizí zemi, všechno se ti daří, máš zázemí, kolektiv, pěkné známky, dokonce ti nabídonou postup do lepší kategorie - tedy do té třídy, kde se podle tebe dělá mnohem míň, než děláš te´d...a nejdnou nejsi ta dobrá, ba naopak, jsi ta špatná, nic se ti nedaří, tvůj vysněný volný život vůbec není tak volný, jak sis s kamarádkama namlouvala a ty teď nevíš co s tím. Nevím, jak moc v rodině čekali, že když dostanou dítě na lepší školu, tak se mu zhorší prospěch, i když čekat se to dalo. Jde o to pomoct překonat splín z toho, že najednou všechno vypadá úplně jinak a ten sen, který slečna možná měla, se bohužel rozplyne v nenávratnu - a´t už to skončí jakkoliv.
Výýýýýdrž Prťka výýýýdrž.
A jestli to fakt nezvládáš, vzdej to, ale nevyřešíš tím nic. Budeš bez vzdělání a útěkem nikdy nic nevyřešíš. A když to dokážeš, budeš na sebe pyšná a to za to stojí, ne?
Majucha: a ty jsi nikdy neslysšela od okolí, že maturitu má dneska každej? Titul od blbosti nechrání...vzdělání je jen pro blbce...v sedmnácti nebo osmnácti to ještě bereš vážně.
Pavla_b: oni to, bohužel, tak opravdu vnímají.
Je to podobné tomu, když kamarád dělá VŠ při zaměstnání a neustále si stěžuje, že se po něm chce stejný rozsah látky, jako po denních studentech. Ale vyleze se stejným diplomem jako oni a bude chtít stejné peníze, nehledě ani k tomu, že většina VŠ studentů dneska pracuje - i když třeba jen na živnosťák. Na středních školách dělám 20 let a tohle je věc, kterou řešíme dost často.
nějak nechápu dotaz
Je tu spousta dotazů volajících po upřesnění... mohla by se autorka dotazu ozvat třeba do diskuze, aby ostatní věděli, v čem vlastně mají radit?
O jaké smůle je řeč?
pajda.. a to si pak ti studenti opravdu myslí,že vše je stejné jako dřív, akorát konečný výsledek pro ně bude doklad o vyšším vzdělání? To by byl trochu naivní pohled, ne? A taky doufám, že většina náctiletých má i rodiče, případně výchovné poradce na školách, kteří jim poradí a pomohou rozhodnout se.
Ale jinak chápu, že ta změna je na dospívajícího člověka určitě pořádně těžká.
a....: pokud to proběhlo tak, jak si myslím, tak skutečně jen chodí do jiné třídy - třeba z 2.A do II.A. To je jediný viditelný rozdíl - a podle většiny -náctiletých jediný podstatný, protože škola zůstává a název oboru často taky, mění se jen kód. To, že učni mají třeba 25 stran nějaké látky, zatímco maturanti mají téže látky 50 stran nebo i víc, už studenti nevidí.
Jinak si vážně myslím, že jde o celkový stres ze změny způsobu práce - každý, kdo mění zaměstnání, má ze začátku problémy a ona je na ně sama.
Dominika bohužel nepopsala konkrétně své problémy.Pokud studuje v cizině,musí si být vědoma většího psychického tlaku než tamější studenti či učni.
Ráda bych ti poradila, ale nevím s čím. Jestli ti jde špatně učení, nesnášíš se s učiteli, spolužáky, máš problémy s přítelem.....
Majucha: Ona podle mě totiž slečna vůbec nepochopila, že chodí do jiného typu školy, protože napsala, že přestoupila do jiné třídy.Asi si myslela, že se jedná jen o nějaké automatické pokračování toho, co bylo dposud, ale že VOŠ je už trochu jiný typ studia, to jí evidentně došlo až teď a má z toho těžkou hlavu.
a....: Majucha: slečna úplně nejspíš udělala to, co se dělá naprosto běžně i u nás. Chodila na integrovanopu školu, což znamná, že měli vedle oborů s výučním listem i obory maturitní, se zajišzěným pokračováním na VOŠ, tedy s vysokou náročností. Vždykcy k určitému termínu se vedení školy sejde s pedagogickým sborem a pokud jsou ve studijních oborech místa, nebídne je těm nejúspěšnějším z učiliště, aby tito nemuseli před pokračováním dodělávat ještě i maturitní nástavbu. Jde to jen v nižších ročnících, prvním nebo druhém.
Je to ovšem úplně jiný způsob práce a hlavně si myslím, že v Rakousku mají učni to samé, co se teď zavádí i u nás - totiž praxi každý týden dva dny, takže vlastně se učí jen tři dny v týdnu, ty dva dny se sice taky učí, ale jinak - není to výhradně hlavou. To bývá nejvetěší kámen úrazu...
Těžko radit,když slečna není konkrétní,ale je divné,že z učiliště přestupují rovnou na vyšší odbornou.
Milá Dominiko, asi bys měla podrobněji popsat situaci. Takhle se dá těžko něco poradit. Napiš, kolik ti je, ve kterém jsi ročníku, co konkrétně nezvládáš, kdo na tebe vyvíjí tlak a v čem. Pak se tady možná dočkáš nějakých rozumných rad. Takhle můžeme jen "hádat", co se vlastně děje.