Dobrý den,

mám jedno SOS a moc by mi pomohlo, kdybyste ho uveřejnili.

S přítelem jsme se rozhodli po delším rozvažování přestěhovat do Prahy. Pocházíme z malých navzájem sousedících vesniček v kraji s jednou z nejvyšších nezaměstnaností v republice. Jenže narozdíl od našich sousedů jsme se rozhodli nefňukat, nestěžovat si a něco změnit. Neberte to špatně. Rádi bychom žili v našem rodném kraji, kde máme kořeny, přátele, ale... Život - to jsou priority. A naší prioritou je, nepřivést děti do světa, kde je bude neustále ohrožovat nezaměstnanost a chudoba. Tolik k úvodu.

A teď: v Praze nikoho neznám, takže se musím ptát na tamní poměry "internetovou cestou".

Přítel naštěstí zdědil po své babičce malou chaloupku, kterou jsme prodali. Hned na počátku jsme si stanovili jasná pravidla. V žádném případě nechceme panelák a byt musí mít alespoň dva pokoje, abychom si měli každý kam zalézt. Vždyť jsme oba zvyklý žít v domě. Skutečnost nám však vyrazila dech.

Máme POUZE na ten jednopokoják v paneláku a to si ještě budeme muset něco půjčit a začínat s dluhem. Vůbec nechápu ty ceny pražských bytů. Sice jsem neočekávala, že budeme mít na vilu na Václaváku, ale stejně to byl šok. Vždyť jsme prodali barák!!!

No, smířila jsem se s tím. Jenže přítel teď zjistil, že bychom mohli koupit byt v Kladně, který by nám vyhovoval víc (2+1, cihla) za cenu té pražské garsonky. Tvrdí, že se z Kladna do Prahy běžně dojíždí atd. Jenže mně se moc nechce, přece jen už jsem se v koutku duše těšila, že budu "Pražačka." Na druhou stranu do garsonky nemůže přijít mimi, tak jsem na rozpacích. Je na ž-i někdo, kdo z Kladna dojíždí a může mi popsat, jak to probíhá. Jestli je to vůbec ok a tak. A co si o tom myslíte?

A druhá otázka. Přítel má nabídku práce s platem 18 000 hrubého, ale není rozhodnutý, jestli ji přijme. Podle mého jsou to velmi slušný plat, ale on tvrdí, že v Praze to nejsou žádné velké peníze a dá se tu sehnat i lépe placená práce (má střední školu). Může mi někdo z Prahy říct, jak to tam s platy je?


Tak to je snad všechno.


Díky moc

Adéla

--------------------------------------------------------------------------------

Milá Adelka,

maximálne Vás chápem. Podobnú situáciu som zažila i ja. Na začiatku to však bolo so mnou horšie, pretože som nemala kde bývať.  Našťastie ma prichýchil internát jednej vysokej školy v Dejvicích...

Na úvod: Praha je veľkomesto a cenové relácie i životná úroveň v nej je iná ako v menších mestách. Je pravdou, že ceny bytov a nájmov sú predražené. Málokto má na zaplatenie celej čiastky, a preto si väčšina ľudí berie hypotéky.


Čo sa týka ubytovania, na Vašom mieste by som si spoločne s priateľom sadla a napísala si všetky pro a proti. Je dôležité, aby ste sa presne dohodli na nárokoch a úrovni, ktoré od bývania očakávate. Zo skúsenosti však môžem povedať, že veľa ľudí má tendenciu z mesta odchádzať a vyhľadávať ubytovanie kúsok od Prahy. Dnes je doprava dosť šikovná, a tak sa za pomerne krátky čas do Prahy dostanete...

Skúste sa informovať v realitných spoločnostiach, prípadne u developerov a bánk...

Čo sa týka práce a platu, podľa štatistík je priemerný plat v Prahe o niečo vyšší. Pokiaľ je Váš priateľ šikovný a má dostatočné odborné znalosti, určite si nájde výnosnejšiu prácu.

Skúste pracovné servry: www.hotjob.cz, www.directahead.cz, www.prace.cz  atd... Ponúk je dostatok .


Prajem Vám weľa šťastia  :-)

Reklama