„Dřív to mezi námi bývalo mnohem hezčí,“ postěžovala si Ženě-in čtenářka Marie (27). Manžel ji sice, když ráno vstane nebo třeba po návratu z práce, políbí, ale jen letmo a bez zájmu, jakoby bez citu. Marie je z toho smutná a štve ji to.

Co se stalo s tím pozorným člověkem, do kterého se před třemi lety tak hluboce zamilovala a on její city tehdy stejně vroucně opětoval? Na začátku jejich vztahu se samým štěstím skoro vznášela. Nikdy předtím nepoznala muže, který by měl takový smysl pro romantiku.

„Moc dobře si třeba vybavuju, jak mě Zdeněk jednou – když jsme byli u něj doma – požádal, abych pustila přehrávač. Nevím, jak to zjistil, ale ozvala se muzika z mého nejoblíbenějšího cédéčka, které jsem už hodně dlouho marně sháněla.

Ilustrační foto - manželéDřív vůbec chodíval každou chvíli s nějakou milou drobností, minimálně s kytkou,“ vybavuje si hezčí momenty ze vztahu v době namlouvání paní Marie. Někdy zastrčil za stěrač jejího auta růži, jindy zas na ni počkal před kanceláří a odvezl ji na utajený výlet.

„Když například musel odjet na pár dní mimo město, poschovával mi různě po bytě psaníčka plná láskyplných vyznání, která jsem pak nečekaně nacházela třeba pod polštářem, v koupelně v kartáči na vlasy, ve špajzce v chlebníku, v botě... A teď?“

Dnes by byla Marie spokojená, i kdyby jí občas poslal alespoň nějakou milou esemesku. Jenže on jí napíše, jen když něco nutně potřebuje zařídit.

Ani v sexu už to u nich doma není jako dřív. „Když jsme se brali a začali spolu bydlet, milovali jsme se i několikrát denně. A třeba hned v předsíni, když jsme se jeden nebo druhý vraceli z práce, během večeře, když jsme se na sebe jen podívali, na procházce v parku, v moři na dovolené, dokonce jsme jednou v kině museli odběhnout i na toaletu, jak to s námi cloumalo...“

Marii ale snad nejvíc naštvalo, že si Zdeněk nevzpomněl na její narozeniny, a když mu to vyčítavě připomenula, jen se zasmál a odjel ke kamarádovi opravovat auto. „Tajně jsem doufala, že je to jen fígl, aby svou zapomnětlivost napravil, ale vrátil se až za čtyři hodiny s prázdnýma rukama. Alespoň že byl umazaný od šmíru,“ zlehčuje se špetkou humoru situaci opomíjená manželka.

„Co mám dělat? Mám vzít Zdeňka do manželské poradny? Pomalu se bojím, jak se bude chovat za pět, za deset let. Možná mi ani neudělá dítě!“

Žena-in radí...

Jak dlouho trvá zamilovanost? „Pokud chcete nějaký časový údaj, tak vám musím s odpuštěním říct, že celý průser začíná společným soužitím,“ říká psychiatr Miroslav Plzák.

Ilustrační foto - manželé„Když spolu dva lidi chodí a vidí se třeba dvakrát, třikrát týdně, tak tu jsou důležité dny odloučení. Ale jakmile vznikne soužití…“

Problém je podle něj v dennodenním úzkém kontaktu partnerů: „Vidí se každý den a vznikají povinnosti a sváry.“

Říká se, že jeden z partnerů cítí lásku víc a druhý míň. „Je průšvih, když je to zřetelné. Čím víc jste na partnerovi závislejší, hrozí nebezpečí, že se skutálíte do bolestného rozvratu,“ říká Plzák.

Neznamená to ovšem, že pro manželskou (partnerskou) dvojici neexistuje žádná společná cesta z každodenní všednosti. Vnitřní pocity obou partnerů lze snadno znovu oživit, a ani to nestojí příliš námahy.

Vnitřní pocity lze oživit

  • Udělejte první krok Mnozí lidé postrádající u partnera některé citové projevy si neuvědomují, že sami svému protějšku také nic nenabízejí. Jeho nenapadne, aby pozval partnerku na oběd, protože ona s ním také nechodí na fotbal. Ona mu neupeče jeho oblíbenou bábovku, protože on už dlouho nekoupil lístky do kina. Heslo jejich vztahu pak zní: Jestli si mě nehledíš, budu tě také ostentativně přehlížet! Nemá smysl čekat, až se ten druhý konečně k něčemu rozhoupe. Je na nás, abychom učinili vstřícný první krok. Občas svého miláčka oceňte nějakou lichotkou, poklonou. Nebo mu upečte tu zmiňovanou bábovku.
  • Jasně vyjádřete své přání Často to vypadá následovně. Očekáváte, že partner sám od sebe vytuší, co byste si přála. Možná jste se před ním občas zmínila, jak máte ráda tu kterou květinu. Jenže on na to vůbec nereagoval. Jste tím zklamaná a nakvašeně to dáváte svému protějšku znát. Tím ale ničeho nedosáhnete. Maximálně ho přivedete do rozpaků. Psychologové proto radí: Vyjádřete své přání jasně!
  • Pomozte mu, aby se uvolnil Dobrým prostředkem, jak skomírající vztahy oživit, je jednoduchá hra. Navrhněte, že si na víkend každý pro toho druhého připraví nějaké překvapení. Napjaté očekávání, jak bude partner reagovat, vzbudí v obou ten báječný pocit, kdy vám na sobě tolik záleželo v době prvotní zamilovanosti.
  • Akceptujte jeho způsob jednání Leckterý muž se obává, aby nebyl směšný, pokud bude dávat své city příliš najevo. Toho pocitu ho zbavte.  Bude vám vděčný, když oceníte jeho způsob jednání, a ani to nemusí být nějaké superromantické gesto. Tím ho povzbudíte a třeba vám zase konečně napíše nějakou něžnou, zamilovanou esemesku...
Reklama