Čtenářka Ženy-in, paní Veronika z Plzně, prožívá osobní krizi. Přestože má spolehlivého partnera, hodné děti a nedávno se jim narodil syn, kterého si s manželem ke dvěma dcerám moc přáli, je stále nespokojená.

Jsem vdaná už sedm let a za tu dobu se nám narodily dvě dcerky, se kterými jsem už pátým rokem doma. S manželem jsme si přáli ještě syna, což se nám loni na podzim splnilo. Sice jsme si ho moc přáli, ale teď mám pocit, že mi vše přerůstá přes hlavu.

S dětmi bývám po celý den doma sama, protože je manžel pracovně velmi vytížený.
Se samotnými holčičkami to dřív ještě šlo. Byly mladší, a asi tudíž i hodnější, ale teď jsou
k neuhlídání.

Denně vstávám v šest, abych udělala mužovi snídani, pak se budí Vojtíšek na kojení a sotva
si zase zalezu do postele, budí mě holčičky. A pak už z toho kolotoče neslezu. Večer mi pak
u televize padají víčka, a když se kolem jedenácté vrátí muž z práce, sotva mu dám večeři a mažu spát. Na sex samozřejmě nemám ani pomyšlení a jsem asi hodně protivná.

Někdy mívám takové stavy, že bych nejraději celý den proležela v posteli a ničím se nestresovala. Ale to nejde, děti mě potřebují.

Jiné velké problémy nemáme. Manžel je moc hodný, udělá, co mi na očích vidí (tedy spíš – dá mi na to peníze), když má čas, věnuje se dětem. Dá nám první poslední.

Ale já jsem čím dál tím víc nespokojená. Pořád, jako bych očekávala něco úžasného,
a ono to nepřichází! Někdy si říkám, zda je tohle opravdu ten život, jaký jsem si představovala,
a jak krásné by bylo zbavit se všech těch stresujících povinností. Ale pak zas mám špatné svědomí.

Existuje nějaká cesta z toho všeho ven? Mám takové pocity jenom já, nebo to jsou zcela běžné stavy, které časem odezní nebo si na ně zvyknu?

Veronika, Plzeň

Psycholožku PhDr. Zdeňku Sládečkovou Veroničiny „problémy“ nepřekvapují:

Nemějte špatné svědomí. Vaše přání zbavit se běžných povinností není nic špatného, je to jen důsledek toho, jak se nyní cítíte přepracovaná. Je důležité, abyste si mohla odpočinout.

Popřemýšlejte o tom, jak byste si mohla zorganizovat péči o děti, aby nebylo všechno jen na vás. Zkuste třeba využít pomoci služeb na hlídání dětí. Měla byste mít alespoň dvakrát týdně  dvě až tři hodiny jenom pro sebe. Není to žádný přepych, jenom nutnost, abyste zregenerovala svoje síly.

Pište nám, co vás trápí! Naši odborníci spolu s ostatními čtenářkami Ženy-in vám určitě poradí.

Reklama