Milá ženo-in,

píšu Vám své SOS, protože si říkám, že na vaše stránky chodí spousta žen, které mají zkušenosti a mohou mi snad poradit.

Žijeme s manželem už přes dvacet let v jednom bytě. Na dvoře domu jsme si zhruba před těmi dvaceti lety spolu s dalšími nájemníky z vedlejšího bytu postavili zděný přístěnek (takovou boudičku), ve které máme kola, bedny s jablky a tak podobně. Měli jsme tehdy pochopitelně stavební povolení a všechno probíhalo legálně.

Jenže dům zrestituoval majitel, a ten tvrdí, že pozemek je jeho, tím pádem se může rozhodnout, co na něm bude, a chce nám přístěnek zbořit. Tvrdí, že stíní oknům přízemního bytu, jenže tam žádný byt není. Bývaly tam kanceláře, teď je z toho nebytový prostor.

Navíc chce ve dvoře nechat udělat garáže, s čímž nesouhlasíme, protože nechceme, aby nám pod okny ložnice jezdila auta.

A náš třetí problém je, že na byt máme ještě tu starou smluvu s regulovaným nájemným. Byt je ve středočeském kraji asi čtyřicet kilometrů od Prahy a zhruba pět od okresního města. Manžel tvrdí, že tady nájmy nijak drasticky nestoupnou, že se to týká jen Prahy, ale já nevím. Ta nejistota je hrozná.

Jsme obyčejní lidé, nevíme, na co má a na co nemá právo. Poradíte?

Vaše čtenářka.


No, snad ostatní čtenářky napadnou nějaké dobré rady.

Jen z toho, co napadá mne - nájemné si můžete spočítat na www.mmr.cz - je tam kalkulačka pro výpočet nájemného - zadáte adresu, nájemné před zvýšením a plochu bytu a vypadne Vám, na kolik maximálně Vám může pronajímatel zvýšit nájemné.

Co se přístřešku týče - asi bude dost záležet na tom, jestli ho máte nějak zakotven ve smlouvě - jestli ano, tak ho majitel jen tak zbořit nemůže, jestli ne, je situace komplikovanější - byť i ústní smlouva je ze zákona považována za smlouvu a svolení se stavbou může být za takovou smlouvu považováno.

Co se garáží týče, je situace opět složitá - záleží na tom, jestli by Vám jejich stavba nějak znemožňovala řádné užívání nájmu nebo ne...

Doporučuju obrátit se třeba sem: www.son.cz

Napadá něco Vás, ženy-in?

redakce@zena-in.cz

Reklama