Zdravím celou Ž-in,
Pokud máte někdo zkušenosti s pěstováním převislých pelargoníí, můžete mi poradit?
Minulý rok jsem poprvé začala pěstovat pelargonie. Jsem tudíž úplný začátečník. Na podzim jsem je nařízkovala podle rad kolegyně a podle toho co jsem našla na netu. Měla jsem jich asi 60 ale v polovině prosince mi jeden řízek po druhém začal schnout a nezůstalo nic. Letos na jaře jsem koupila nové ale nechci se už pouštět do řízkování, raději bych je zkusila nechat přezimovat. Nevím ale pořádně jak na to.
Na netu jsem našla radu, že se na podzim musí asi v polovině seříznout tzv. zpětným řezem ale už nikde jsem nevyčetla co to ten zpětný řez je. Dále, že se nemá řezat až do dřeva, že by rostlina už znovu neobrazila ale to je jasné.
Můžete mi tedy někdo poradit, co je ten zpětný řez a o kolik rostlinu seříznout, kolik nechat oček?
Nový komentář
Komentáře
jeruna: Mně se pěstování jako takové daří. Mám je krásné, husté, plno květů. Neschovávala jsem je ani , když celé dny pršelo. Tmavé místo na zimu nemám, jen mezipatro se střešním oknem. Teplota v zimě 10-15 stupňů odhaduju.
ratonito: Já přezimovávám muškáty na panelákové chodbě. Ošmikám je, aby se neválely po zemi, ale ne úplně nakrátko. Zalívám tak co 14 dní, ale jenom trošku. Koncem února je přesadím, ostříhám, ty ostříhané zbytky zapíchám do kelímků a zakoření skoro všechny. Jinak rostlinky obrazí i ze starého dřeva, ale trvá to déle.
Tak já to teda zkusím tak, že teď je zastřihnu trochu, zalévat max. 1x za měsíc a pokud do února přežijou tak je ještě šmiknu a uvidím co z toho vyleze. Jinak zase dám na jaře vydělat zahradníkům. Holky díky za rady
ratonito: Se zpětným řezem si nedělej starosti - já je prostě ošmikám tak, aby se mi vešly do auta, když je vezu z chaty domů. Zalévám tak jednou za měsíc. Víc je zastříhnu tak na konci února. A přezimovat je nech maximálně 2x - další roky už nejsou hezký. A přes tuhle krkavčí péči jsou pokaždý hezký.
A kdybys nevydržela s nervama,že ti to uschne - tak maximálně 1x za měsíc a jen trošičku - ne prolejt !!!
ratonito:Já měla poprvé taky strach,protože jsem na ně zapoměla.Ale teď už to dělám 25 let a nikdy se mi nestalo,že by neobrostly.Naopak, sousedka lítá s konvičkou stále a její muškáty celou zimu kvetou a v létě má jen takový klacky,sem tam lístek.Prostě nemaj dovolenou .... Jóó a ještě jsem si vzpoměla,když je budeš stříhat už teď,tak to neudělej moc razantně,abys sestřih mohla poopravit ještě na jaře...
terka.k2: Tak já je budu muset sestřihnout hned, asni menůžu půl metru nechat válet po zemi. Fakt celou zimu nezalévat? To mám docela strach, že uschnou.
Rikina: Díky. Určitě to tak bude. Zeminu jsem už vyhodila málem i s truhlíky. Problém je s jejich uklízením - když není kam
Já to dělám tak,že na podzim přenesu truhlíky na chodbu(bydlím v paneláku)a ještě jednou je trochu zaliju.Oštípu všechny květy (i zárodky) a nechám tak až do půlky února.Potom oberu staré listí a trochu zaliju.Asi po týdnu znovu(v závislosti na teplotě).A to už vidíš kde se od spodu začínají zelenat očka.Potom teprve seříznu (radši víc než míň).Asi v polovině března začnu přihnojovat(opatrně) a v květnu jsou krásné,bohaté a mají velkou násadu květů.Ještě jednou opakuji nezalévám je celou zimu.Ahoj
ratonito: Já muškáty přezimuju tak 1 až 2x, potom je taky vyhazuju, kvetou normálně.
Odemětobě: Já mám doma kytek, že dle slov mého to tu vypadá jak v džungli ale nějak to neumím s těma balkonovýma.
Odemětobě: ono se i doporučuje například převislé muškáty na podzim vyhodit, na jaře koupit nové. Některé druhy už jsou tak geneticky modifikované, že ani déle nevydrží. Konec konců na něčem zahradnictví vydělávat musí...
alko: velmi pravděpodobně chytily plíseň od kořínků - muškáty nemají rády přemokření. Spíš snesou úplné vyschnutí zeminy, než mokro. Zeminu vyhodit, jinak budou od kořínků plesnivět a uhnívat i nové sazenice. Koupit nový substrát pro muškáty vhodný, a když budou dlouhodobé deště, tak truhlíky schovat.
Jestli vás to trošku všechny potěší,tak já jsem takové nemehlo,že mi nedokážou přezimovat kromě ibišků a oleandrů žádné jiné kytky.Na jaře kupuji nové.Letos jsem koupila na zámku v Buchlovicích nádherné fuchsie,tak ty si snad uhlídám.
JanaVi: Já se letos na řízkování vykašlu, stejně bych to neměla kam dát a zkusím to přezimování. Stejně už jsem předem smířená s tím, že to zase nevyjde a na jaře budu kupovat nové. A ty tvoje po přezimování jsou pak zase pěkné? Nejsou už méně kvalitní, když je máš druhý rok?
Marcelín: Já je můžu dát max. do mezipatra pod střešní okno. Topení na chodbě není tak v zimě tam může být okolo 10 stupňů. Jak často zaléváš? Má být hlína pořád vlhká nebo necháváš vyschnout?
ratonito: Písek jsem brala z hromady na zahradě, ale ta tam byla po dobu stavby a teď mi teprve napadlo, že stavba skončila a písek došel . Asi zkusím pískoviště u některého ze sousedů.
ratonito: omlouvám se ti, že využívám tvůj dotaz pro dotaz svůj.
Dlouhé roky pěstuji klasické červené muškáty. Bez problému množím, přezimovávám. Letos na jaře byly krásné, pak přišlo několik přívalových dešťů, které je "propláchly" a na to začaly postupně hynout (od kořenů), takže teď nemám ani jeden. Dokonce odešly i ty, které jsem zakořenila až po těch deštích. Poradíte mi
Holky, díky za rady. Zkusím je teda pořádně ostříhat a pak zaštipovat.
JanaVi: Písek bereš odkud? Já to vloni napíchala do normální hlíny, vydržely do prosince jak jsem psala, i nové lístečky rostly. Ale pak konec a jak jsem je postupně vytahovala tak ani kořínky neměly.
Pelargonie přezimuju ostříhané na pár oček (5-6) ve sklepě u okna, ale vejdou se jen 3 truhlíky, takže vždycky nechám přezimovat ty nejlepší a z ostatních nadělám řízky cca 10 cm, obalím ve stimulátoru a napíchám do truhlíku s pískem. Ten mám v šatně, kde je tak 16 - 18°C, celou zimu. Řízky zakoření tak z 80%. Zalévám s mírou, aby byl písek stále mírně vlhký.